Redakcja Polska

Uniwersytet w Białymstoku: ruszają prace przy budowie filii uczelni w Wilnie

10.09.2022 13:19
Uniwersytet w Białymstoku uzyskał pozwolenie na budowę swojej filii w Wilnie i rozpoczynają się prace budowlane - poinformowała uczelnia. Inwestycję zrealizuje litewska firma, jej koszt to blisko 9 mln euro.
Wilno
Wilno Pixabay/koronevskis

W Wilnie od 2007 roku działa wydział ekonomiczno-informatyczny Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Wydział ma budynek, ale jest on w złym stanie technicznym, stąd decyzja o budowie nowego. Przetarg, w którym wybrano litewską firmę, udało się rozstrzygnąć w ubiegłym roku. Uczelnia czekała na uzyskanie pozwolenia na budowę.

- Udało nam się uzyskać pozwolenie na budowę budynku filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie - poinformowała rzeczniczka uczelni Katarzyna Dziedzik. Powiedziała, że pierwsze prace, porządkowanie terenu, już się rozpoczęły.

Inwestycja obejmuje zaprojektowanie i wybudowanie obiektu przy ul. Aguonu (Makowa) 22 w Wilnie wraz z infrastrukturą techniczną, parkingami oraz zagospodarowaniem terenu. Koncepcja zabudowy jest gotowa; ma to być czterokondygnacyjny budynek z mansardą i piwnicą o powierzchni (netto) nieco ponad 3,1 tys. m kw. Budynek - jak podała Dziedzik - ma być gotowy w drugiej połowie 2024 roku.

Teren przeznaczony pod inwestycję ma ok. 1,4 tys. m kw. Jak poinformowała Dziedzik, kilka tygodni temu uczelnia zdecydowała się o nabyciu tego terenu, który wcześniej dzierżawiła.

Problemy filii w Wilnie

Filia w Wilnie od początku miała problemy lokalowe, zajęcia odbywały się w wynajmowanych pomieszczeniach w kilku miejscach w Wilnie, co - jak zaznacza uczelnia - nie gwarantowało należytego komfortu studentom i pracownikom, oznaczało też dodatkowe wydatki dla uniwersytetu. Budynek, w którym będzie się mieściła siedziba filii, należy do UwB od 2008 roku. Na rzecz wileńskiej filii przekazała go organizacja wspierająca rozwój polskiego szkolnictwa na Litwie - Universitas Studiorum Polona Vilnensis.

Budowa będzie finansowana ze środków własnych uczelni oraz dotacji celowej Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 29 mln zł.

Działający od października 2007 roku Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilnie był pierwszym zagranicznym wydziałem utworzonym przez polską uczelnię. Była to również pierwsza filia uczelni zagranicznej na Litwie. W wileńskiej filii UwB studenci kształcą się na trzech kierunkach: ekonomii, informatyce i europeistyce; są to studia licencjackie. Od 2014 roku uruchomiono też studia II stopnia na kierunku ekonomia. Jak informuje uczelnia, do tej pory studia w wileńskiej filii ukończyło ponad 840 absolwentów.


PAP/dad

Rada miejska Jersey City zatwierdziła budżet przebudowy placu z Pomnikiem Katyńskim

10.09.2022 09:04
Radni miejscy Jersey City, w stanie New Jersey, zatwierdzili budżet przebudowy placu na którym stoi Pomnik Katyński. Polonijni działacze nadal różnią się w ocenach jak przebudowa wpłynie na otoczenie i ekspozycję monumentu.

Ukraińska kontrofensywa kompletnie zaskoczyła Rosjan. Pułk okupantów uciekał na piechotę

10.09.2022 11:41
Ukraińska operacja ofensywna na południu obwodu charkowskiego prawdopodobnie zaskoczyła Rosjan, w jej wyniku siły ukraińskie posunęły się do 50 km i zajęły lub otoczyły kilka miejscowości - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Z kolei jeden z Rosjan w rozmowie telefonicznej przechwyconej przez ukraiński wywiad wojskowy mówi, że 202. pułk rosyjskiej armii wycofywał się z Bałakliji w obwodzie charkowskim na piechotę.