Redakcja Polska

Andrzej Duda na Łotwie: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

31.01.2023 17:45
Spotkanie z łotewskimi Polakami rozpoczęło trzydniowa wizytę polskiej pary prezydenckiej w Republice Łotwy. Prezydent Andrzej Duda odznaczył kilkunastu Polaków mieszkających w tym kraju. - Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda. 
Andrzej Duda podczas spotkania z Polakami na Łotwie wręczył państwowe odznaczenia
Andrzej Duda podczas spotkania z Polakami na Łotwie wręczył państwowe odznaczeniaFot.: Jakub Szymczuk/KPRP Źródło: Twitter/PrezydentPR

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. - To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.


Posłuchaj
00:57 12176020_1.mp3 Spotkanie z łotewskimi Polakami rozpoczęło trzydniowa wizytę polskiej pary prezydenckiej w Republice Łotwy. Prezydent Andrzej Duda odznaczył kilkunastu Polaków mieszkających w tym kraju. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Andrzej Duda mówił podczas spotkania o relacjach między Polską i Łotwą. Podkreślił, że nasze kraje są razem w NATO, w UE. - Wspieramy się bardzo mocno, zwłaszcza wspieramy się bardzo mocno w tym ostatnim czasie, gdy ten potwór ze Wschodu rosyjski znowu powstaje i wyciąga swoją drapieżną łapę po to, by zagarnąć kolejne narody. Rzucił się na naszych sąsiadów z Ukrainy, naszych kiedyś współrodaków w Rzeczypospolitej, tej wielkiej Rzeczypospolitej, i chcąc im odebrać dziś niepodległość, suwerenność, życie, wolność samostanowienia - podkreślił.

"Dzielimy się z Ukraińcami zarówno chlebem, jak i bronią"

Prezydent podziękował władzom Łotwy i wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc walczącej Ukrainie. Zaznaczył, że zarówno Polska, jak i Łotwa są silnie zaangażowane w pomoc dla Ukraińców. - Dzielimy się, jak często podkreślam, chlebem, ale też i bronią. Dzielimy się po prostu tym, co mamy. Niektórzy ludzie dzielą się swoimi domami, oddając miejsce u siebie tym, którzy uszli z Ukrainy przed wojną. Wierzę w to głęboko, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu, dzięki także i determinacji sąsiadów, narodów dawnej Rzeczypospolitej, Ukraina zwycięży, Ukraińcy pokonają wroga, który ponownie okazał się wrogiem znienawidzonym, niestety - mówił Andrzej Duda. 

Zaznaczył, iż mówi "niestety", "bo przecież chcielibyśmy wszyscy móc żyć z Rosją, z Rosjanami w pokoju, w spokoju, móc się swobodnie rozwijać, móc prowadzić handel, budować swe życie i zamożność, razem. Niestety, jak widać, nie da się, bo napadają, rabują, zabijają, chcą odebrać wolność".

"Łotewscy Polacy nie zapomną o swoich korzeniach"

Podczas uroczystości prezydent wręczył Polakom mieszkającymi na Łotwie odznaczenia państwowe, srebrne i złote krzyże Orderu Odrodzenia Polski, oraz polskie flagi. - Są to odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugie - za podtrzymywanie tu, na Łotwie, polskiej tradycji, kultury - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

Prezydent zapowiedział, że Polska i Łotwa podpiszą umowę międzypaństwową o współpracy w dziedzinie kultury i oświaty. Jak mówił, dzięki umowie łotewscy Polacy nie zapomną o swoich korzeniach.


Posłuchaj
00:14 12175835_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że Polska i Łotwa podpiszą jutro umowę międzypaństwową o wspólpracy w dziedzinie kultury i oświaty. Prezydent spotkał się w Rydze z łotewską Polonią.

 

Jutro prezydent Andrzej Duda spotka się łotewskim prezydentem Egilsem Levitsem. Prezydentowi w czasie trzydniowej wizyty towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.


PAP/IAR/dad

Prezydent Joe Biden zapowiedział, że odwiedzi Polskę. Nie padł jednak konkretny termin

31.01.2023 09:30
Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

O polskich stratach wojennych na arenie międzynarodowej. Wiceszef MSZ z wizytą w USA

31.01.2023 12:00
Od wizyty w waszyngtońskim Muzeum Ofiar Komunizmu sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Program podróży wiceministra obejmuje spotkania z przedstawicielami amerykańskiej administracji i Kongresu, a jeden z tematów rozmów to sprawa odszkodowań wojennych od Niemiec.

Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna dziś trzydniową wizytę na Łotwie

31.01.2023 12:22
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda rozpocznie dziś wizytę na Łotwie. Wieczorem spotka się między innymi z Polakami mieszkającymi w tym kraju, a jutro z łotewskim prezydentem Egilsem Levitsem.