Redakcja Polska

Konferencja "Echa Zbrodni Katyńskiej" w Wilnie. "Chcemy pokazać, że wśród ofiar byli mieszkańcy Kresów II RP"

24.05.2023 11:45
W Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbywa się dziś konferencja "Echa Zbrodni Katyńskiej- ofiary, kapelani, archiwa i pamięć". Jej organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej oraz Instytut Polski w Wilnie.
Audio
  • Konferencja "Echa Zbrodni Katyńskiej- ofiary, kapelani, archiwa i pamięć" w Wilnie. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Konferencja Echa Zbrodni Katyńskiej- ofiary, kapelani, archiwa i pamięć w Wilnie
Konferencja "Echa Zbrodni Katyńskiej- ofiary, kapelani, archiwa i pamięć" w WilnieFacebook PLInst_Vilnius

Temat konferencji nie jest przypadkowy. Jak mówi dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Marek Jedynak ma on zwrócić uwagę na to, że Zbrodnia Katyńska została popełniona na całym narodzie polskim.

Odkrywanie Zbrodni Katyńskiej na nowo

- Skoro mówimy o narodzie to mówimy też o różnicach kulturowych, bo w dołach katyńskich odnaleziono szczątki nie tylko wyznawców religii rzymskokatolickiej. Byli tam też wyznawcy prawosławia czy muzułmanie, którzy służyli w Wojsku Polskim - wyjaśnia Marek Jedynak.

Wileńska konferencja ma na celu pokazanie różnorodności, która wpływała na tradycje i budowała wizerunek II Rzeczpospolitej.

- Chcemy też pokazać obywatelom Litwy, że są to zagadnienia, które nas łączą. Zarówno Litwini jak i Polacy walczyli ze Związkiem Sowieckim. W Wilnie znajduje się Tuskulanum, gdzie spoczywają ofiary represji sowieckich. Dla nas takim miejscem są właśnie doły katyńskie - zwraca uwagę Marek Jedynak.

W konferencji biorą udział historycy Instytutu Pamięci Narodowej oraz referenci z Wilna. Organizatorzy chcą w ten sposób pokazać również to, że wiele ofiar Zbrodni Katyńskiej pochodziło z terenów dawnych Kresów Rzeczpospolitej. Konferencji towarzyszy prezentacja publikacji IPN zatytułowanej "Gdy nieme groby przemawiają… Archiwum dr. Jana Zygmunta Robla".

Jutro w ramach konferencji odbędą się warsztaty edukacyjne dla młodzieży oraz pokaz filmu dokumentalnego "Kapelani Golgoty Wschodu".

IAR/ho

Delegacja z Polski upamiętniła żołnierzy gen. Andersa oraz oddała hołd włoskim bojownikom

20.05.2023 13:01
Delegacja z Polski upamiętniła w sobotę - mimo trudnych warunków atmosferycznych - we włoskiej miejscowości San Vittore del Lazio żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych pod Monte Cassino. Oddano także hołd włoskim żołnierzom spoczywającym na Cmentarzu Wojennym w Mignano Monte Lungo.

Rzeź wołyńska. Wiceszef MSZ: sprawa trudnej polsko-ukraińskiej historii musi być podnoszona stanowczo, ale i rozważnie

21.05.2023 14:53
Sprawa rzezi wołyńskiej to sprawa ciągle żywa w pamięci wielu polskich rodzin i ten temat nie zostanie przez nas zaniedbany, powinien być jednak podnoszony w pewnej perspektywie, stanowczo, ale i rozważnie, poprzez dialog i we współpracy obu stron - uważa wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemiecki historyk: Niemcy w zdecydowanej większości do końca popierali wojnę

23.05.2023 11:18
Niemcy, nawet jeśli nie w pełni popierali narodowy socjalizm czy Hitlera, do końca w zdecydowanej większości popierali wojnę – mówi prof. Thomas Weber, niemiecki historyk wykładający na Uniwersytecie w Aberdeen.