Redakcja Polska

Międzynarodowy Łukasiewicz - zróbmy to razem! III edycja Konferencji z Polonią

11.12.2023 14:34
Już 20 grudnia odbędzie się kolejna edycja Konferencji z Polonią. To wyjątkowe wydarzenie dla naukowców z różnych zakątków świata. To okazja do integracji, wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy. Specjaliści z 22 instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz z najważniejszych ośrodków badawczych na świecie porozmawiają o tym, jak powinna wyglądać doskonała nauka w Polsce.
Audio
  • Do studia Polskiego Radia dla Zagranicy, dr Andrzeja Dybczyńskiego, prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz, zaprosiła Mari Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Dr Andrzej Dybczyński
Dr Andrzej Dybczyński Foto: materiały prasowe

Punktem wyjścia do zorganizowania konferencji jest nowa strategia rozwoju Sieci Badawczej Łukasiewicz, która oparta jest na dwóch filarach: uruchomieniu kluczowych programów badawczych oraz na umiędzynarodowieniu. Jak podkreśla prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Andrzej Dybczyński „doskonałą naukę można uprawiać tylko w bliskim kontakcie ze światem”. Spotkanie będzie wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń dotyczących pracy naukowej w Polsce i za granicą oraz zainicjowania projektów naukowych o zasięgu międzynarodowym.

Konferencję otworzy inspirującym wykładem profesor Artur Ekert, należący do pionierów informatyki kwantowej, rzucając światło na wyzwania i perspektywy dla polskiego środowiska naukowego. Organizatorzy zaplanowali dwa panele dyskusyjne, sesję World Café oraz spotkania matchmakingowe, umożliwiając pogłębienie tematów i budowanie inspirujących relacji.

Podczas panelu Polska domem dla naukowców z zagranicy – success stories uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytanie, co przyciąga obcokrajowców do Polski i co skłania Polonię do powrotu. Będzie to rozmowa o sukcesach, wyzwaniach i fascynujących historiach osób, które wybrały Polskę, jako swoją naukową przystań.

Natomiast podczas części Umiędzynarodowienie – jak to robią inni, swoimi doświadczeniami podzielą się Polacy pracujący w zagranicznych ośrodkach badawczych.

W atmosferze kreatywnego myślenia uczestnicy sesji World Café będą mieli okazję zgłębić rozwiązania, które mogą zachęcić do prowadzenia badań w Polsce. Unikalne podejście, inspirujące rozmowy i nowe perspektywy – to wyróżnia konferencję na tle innych.

Ostatnia faza konferencji to praktyczne działanie. Spotkania matchmakingowe umożliwią uczestnikom skonkretyzowanie pomysłów, nawiązanie współpracy i zainicjowanie projektów naukowych o międzynarodowym zasięgu.

Przed Konferencją z Polonią, do studia Polskiego Radia dla Zagranicy, dr Andrzeja Dybczyńskiego, prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz, zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w Konferencji z Polonią, zapraszamy na stronę Sieci Badawczej Łukasiewicz: https://lukasiewicz.gov.pl/

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz

"To historyczny moment”. Jest wstępne porozumienie w UE ws. przepisów o sztucznej inteligencji

09.12.2023 10:11
Jest wstępne porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie przepisów o sztucznej inteligencji. Po 3-dniowym maratonie negocjacyjnym przedstawiciele unijnych krajów i europosłowie uzgodnili kompromisowe rozwiązania. To będą pierwsze na świecie kompleksowe przepisy dotyczące korzystania ze sztucznej inteligencji. Teraz jeszcze muszą być doprecyzowane szczegóły porozumienia, a później muszę one być jeszcze zatwierdzone przez unijne rządy i Parlament Europejski.

Pierwszy polski żołnierz ukończył prestiżowy Javelin Platoon Commanders Course w Wielkiej Brytanii

09.12.2023 13:50
Pierwszy polski żołnierz ukończył prestiżowy Javelin Platoon Commanders Course, trzymiesięczne szkolenie realizowane w Wielkiej Brytanii. To szkolenie, odbywające się dwa razy w roku, skierowane jest do kilkunastu wyselekcjonowanych uczestników, którzy muszą przejść wymagający, dwutygodniowy egzamin.

120 lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz pierwszy otrzymała Nagrodę Nobla

11.12.2023 14:25
120 lat temu, 10 grudnia 1903 roku, uhonorowano ich za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości odkrytym przez Becquerela. Polska uczona, współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, została nagrodzona wraz z mężem Piotrem Curie oraz z Henrim Becquerelem