Redakcja Polska

Zdjęcie Polaka wygrało w konkursie Wiki Science Competition

15.07.2020 12:23
Fotografia rodzącej dafni, czyli drobnego wodnego zwierzęcia z grupy wioślarek, wygrała międzynarodowy konkurs Wiki Science Competition w kategorii zdjęcia mikroskopowego – poinformowało stowarzyszenie Wikimedia Polska. Zwycięską pracę wykonał Marek Miś.
Zwycięska fotografia pt. Rodząca dafnia
Zwycięska fotografia pt. „Rodząca dafnia” (fot. Marek Miś/ Wikimedia, CC by 4.0)

Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazów ukazujących obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. W wyniku tego na całym świecie co roku tysiące fotografii zasilają Wikimedia Commons, poszerzając zasoby wolnej wiedzy.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa stowarzyszenia Wikimedia Polska Nina Gabryś, w tym roku wiele zdjęć z polskiej edycji konkursu zakwalifikowało się do międzynarodowego etapu. Jedno z nich, fotografia rodzącej dafni (drobnego, wodnego zwierzęcia z grupy wioślarek, do których należy również lepiej kojarzona rozwielitka), autorstwa Marka Misia, wygrała w kategorii zdjęcia mikroskopowego. Nagrodzone zdjęcie pokazuje moment wydawania na świat potomstwa przez wioślarkę, uchwycony w powiększeniu 100x. Można je zobaczyć pod tym adresem. 

"Praca ogniskuje w sobie wszystkie aspekty dobrej fotografii naukowej: jest poprawna technicznie i jednoznacznie przedstawia rejestrowany przedmiot. Jest przy tym utrzymana w przepięknej palecie barw i, co zdecydowało o wygranej, prezentuje dodatkowo wyjątkową chwilę: narodziny młodych osobników – co świetnie wpisuje się w koncepcję „decydującego momentu” fotografii" - uzasadnili wcześniej przedstawiciele jury polskiej edycji konkursu.

W komunikacie przypomniano, że nie pierwszy raz polskie zdjęcie, które znajduje się w zasobach multimedialnych Wikipedii, czyli w Wikimedia Commons, doceniane jest za granicą. Rok temu w ramach konkursu Wiki Lubi Zabytki, który trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako "Największy Konkurs Fotograficzny" na świecie, polska fotografia zajęła pierwsze miejsce, pokonując 200 tysięcy innych zdjęć z 48 krajów.


PAP/dad

Europejczycy z powodu pandemii na wakacje zostają częściej w swoich krajach

15.07.2020 10:24
Epidemia wpłynęła na zmianę obyczajów związanych z letnim wypoczynkiem, niechętnie ruszamy za granicę i chcemy wypoczywać tanio.

Rocznica bitwy pod Grunwaldem. Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Litwy

15.07.2020 11:43
Prezydenci Polski i Litwy spotkali się dziś na polu bitwy pod Grunwaldem, by uczcić 610. rocznicę zwycięstwa nad oddziałami państwa krzyżackiego. Andrzej Duda i Gitanas Nauseda mają też na miejscu rozmawiać o bieżących sprawach polityki europejskiej.