X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polscy dyplomaci i imigranci na Wyspach Brytyjskich przygotowują Dni Dziedzictwa

01.05.2021 09:45
Wirtualny spływ Wisłą, wykłady o polskiej historii, konkurs plastyczny - to tylko kilka punktów programu Heritage Days - święta lokalnych polskich społeczności rozrzuconych po Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Polscy imigranci na Wyspach przygotowują polskie Dni Dziedzictwa [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePolish Embassy UK/twitter

To pomysł Ambasady RP w Londynie, który ma pozwolić na większą integrację z brytyjskimi gospodarzami, a także na pochwalenie się polską kulturą i tradycją.

W tym roku - ze względu na pandemię - dominują wydarzenia online. "Jest ich ponad pięćdziesiąt" - mówi Polskiemu Radiu Arkady Rzegocki, ambasador RP w Londynie, podkreślając ogromną pracę lokalnych organizacji.

I tak mieszkańcy Oksfordu dostaną na przykład od swych polskich sąsiadów pocztówki. "To będzie wiadomość, że tu jesteśmy, chcemy wam o sobie opowiedzieć, ale też jesteśmy ciekawi was" - podkreśla Ewa Gluza z Oxford Polish Association, dodając, że na pocztówkach znajdą się też informacje historyczne, między innymi przypomnienie słynnych Polaków studiujących na miejscowym uniwersytecie: profesorów Leszka Kołakowskiego, Normana Daviesa, czy Zbigniewa Pełczyńskiego

W połowie miesiąca można będzie też się wybrać w wirtualny spływ po Wiśle. Na Youtubie zapis podróży z Krakowa do Sandomierza przedstawi podróżniczka Ewa Marcinkowska, która w wyprawę wybrała się dwa lata temu wraz ze swym mężem, Stephen Walkerem. "To spojrzenie na Polskę oczami Anglika, ale także kogoś, kto jest z Polski, ale dawno już tam nie mieszka. Odkrywam Polskę na nowo, mam świeże spojrzenie" - tłumaczy Polskiemu Radiu Ewa Marcinkowska

Z kolei Polacy w Shropshire zorganizowali wykłady historyczne oraz konkurs plastyczny dla dzieciaków. "Dostaliśmy pracę z innych miast w Anglii, ale także Odessy, a nawet Nowosybirska" - mówi Katarzyna Fejfer ze Shropshire European Organisation.

Zdjęcia zawieszone na płocie Ambasady RP w Londynie opowiadają z kolei mieszkańcom miasta o stuleciu istnienia placówki przy Portland Place. "Ten budynek to kawał historii świata" - podkreśla ambasador Arkady Rzegocki, przypominając, że kiedyś był ambasadą Francji, gdzie urzędował Talleyrand. 

20 plansz pokazuje rok 1921 i powstawanie ambasady, lata wojenne, gdy rząd na uchodźstwie ściśle współpracował z Aliantami, a także lata komunizmu, reprezentowane tu przez zdjęcia z demonstracji polskiej społeczności przeciwko władzom PRL. Wreszcie - moment przekazania insygniów i dzieje ambasady wolnej Polski.

IAR/ks

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki w "L’Opinion" o miejscu Polski w Europie

30.04.2021 10:27
Francuski dziennik "L’Opinion" opublikował serię artykułów na temat Święta Narodowego 3 Maja i miejsca Polski w Europie. Autorami tekstów są między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Artykuły ukazały się w ramach projektu "Opowiadamy Polskę światu" realizowanego przez Instytut Nowych Mediów.

W ponad 50. mediach na świecie teksty o Polsce z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30.04.2021 11:38
W najbliższych dniach w ponad 50. mediach na całym świecie ukażą się teksty na temat Polski. Tym razem okazją do publikacji jest 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

"Polska o was pamięta". Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą

30.04.2021 18:14
2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. O polityce polonijnej rozmawiamy z ministrem Janem Dziedziczakiem, pełnomocnikiem rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą z Kancelarii Premiera Rady Ministrów.

17 lat temu Polska została członkiem Unii Europejskiej

01.05.2021 09:24
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z tej okazji napisało na Twitterze, należy się skupić na przyszłości i rozwoju wspólnoty