Redakcja Polska

Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”. Wielkie święto polskiej literatury

03.09.2021 17:00
10. edycja Narodowego Czytania to święto klasyki literatury polskiej. Tradycyjnie zainauguruje je w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka.
Audio
  • 10. edycja Narodowego Czytania to święto klasyki literatury polskiej. Rozmowa Ewy Plisieckiej z min. Wojciechem Kolarskim z Kancelarii Prezydenta RP [posłuchaj]
Min. Wojciech Kolarski
Min. Wojciech KolarskiFoto: Kancelaria Prezydenta

Narodowe Czytanie odbędzie się w kilkuset miejscach w całej Polsce, a także w ponad 20 krajach na całym świecie. W akcji wezmą udział między innymi organizacje, instytucje i grupy w całym kraju oraz stowarzyszenia polonijne i placówki dyplomatyczne poza granicami. Tegoroczna lektura to „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Akcja odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej

Jak co roku Narodowe Czytanie zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim Para Prezydencka. Na scenie wystąpi kilkudziesięciu aktorów. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła, który zdradza, że trzy znakomite aktorki wcielą się w postać tytułowej bohaterki: Grażyna Barszczewska, Edyta Jungowska i Anna Dereszowska. „Myślę, że będzie to dla wszystkich świetna zabawa” - podkreśla Janusz Kukuła. Za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska, a za muzykę - perkusista Stanisław Skoczyński. Ze względu na pandemię koronawirusa konieczna jest rejestracja uczestników wydarzenia na stronie Narodowego Centrum Kultury, bo liczba miejsc jest ograniczona.

Uroczystość będzie na żywo transmitowana w internecie: na oficjalnej stronie Prezydenta RP, na kanałach NCK oraz na portalu Polskiego Radia.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego i polskie nowele.

Akcja odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej. Prezydent Andrzej Duda w liście, w którym zaprasza wszystkich do udziału w tegorocznej edycji, napisał o „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej: „to wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie".

Jubileuszowa dziesiąta edycja

Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Balladynę" Juliusza Słowackiego i polskie nowele.

Polskie Radio jest patronem medialnym Narodowego Czytania. Zabawę w Ogrodzie Saskim będą transmitować programy: Jedynka - akt pierwszy, Dwójka - akt drugi i Trójka - akt trzeci. Całe wydarzenie można będzie śledzić na kanale YouTube Polskiego Radia i na stronie narodoweczytanie.polskieradio.pl.

Z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta, Wojciechem Kolarskim, rozmawia Ewa Plisiecka.

 

Rzeźbiarka Ursula Von Rydingsvard ze złotym medalem Gloria Artis. "Zawsze podkreśla swój związek z polskością"

03.09.2021 09:15
- Pani dążenie do zachowania polskości, łączone z pasją dla rozwoju własnych, autorskich środków ekspresji, stały się podstawą do wyróżnienia najwyższym odznaczeniem, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis - podkreślił minister kultury Piotr Gliński wręczając odznaczenie.

Prestiżowe stypendia im. Stefana Banacha rozdane. Cenna inicjatywa NAWA i MSZ

03.09.2021 11:05
Umożliwienie młodzieży z krajów rozwijających się podjęcie studiów w Polsce – to cel stypendium im. Stefana Banacha, które jest wspólną inicjatywną Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

W Wilnie odbyło się Narodowe Czytanie dramatu „Moralność pani Dulskiej”

03.09.2021 13:28
W wileńskiej kawiarni Sakwa, którą prowadzą miejscowi Polacy, odbyło się w czwartek Narodowe Czytanie. W akcji czytania dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”, którą zorganizował Instytut Polski w Wilnie, uczestniczyło około 40 osób.