Redakcja Polska

IAM zaprezentował swoje projekty z okazji Roku Romantyzmu Polskiego

04.02.2022 12:00
Pod hasłem "Miej serce i patrzaj w serce" Instytut Adama Mickiewicza będzie realizował projekty w ramach Roku Romantyzmu Polskiego. Wśród kulturalnych przedsięwzięć znalazły się m.in. instalacje, utwory muzyczne oraz spektakl taneczny. IAM przygotował także program dotacyjny "44 x Mickiewicz".
Audio
  • Plany Instytutu Mickiewicza w związku z Rokiem Romantyzmu Polskiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Muzeum Romantyzmu, Opinogóra
Muzeum Romantyzmu, OpinogóraPolskie Radio

Instytut Adama Mickiewicza przygotował autorski program dotacyjny "44 x Mickiewicz". Jest on skierowany do instytucji podległych i nadzorowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas konferencji prasowej Barbara Schabowska, dyrektorka IAM, zaznaczyła, że "Mickiewicz był bohaterem naszych czasów bardziej niż się to nam wydaje". Wyjaśniła, że tytuł programu nawiązuje do tajemniczej liczby z III części "Dziadów" Adama Mickiewicza. "Ta liczba jest ekwiwalentem największej mistycznej, patriotycznej i apokaliptycznej tajemnicy" - zaznaczyła. Schabowska wskazała, że "w naszym programie dotacyjnym zapraszamy do nowego spojrzenia na dziedzictwo polskiego romantyzmu wyrażone językiem współczesnej sztuki".

"Inspiracja romantyzmem polskich i zagranicznych artystów umożliwia dialog w sztuce współczesnej" - wskazała dyrektorka IAM. Wyjaśniła również, że "przy pracy nad programem dotacyjnym +44 x Mickiewicz+, jak i przy całym filarze romantycznym, inspirowaliśmy się książką Agaty Bielik-Robson i jej myśleniem o romantyzmie jako wehikule nowoczesności". "Chcielibyśmy pokazywać takie prace artystów, które wskazują na wkład polskiego romantyzmu w dziedzictwo kultury europejskiej, także patrzeć na romantyzm jak na spotkanie wielu kultur, poglądów i nurtów w sztuce" – zaznaczyła Schabowska.

Wśród najważniejszych projektów Instytutu Adama Mickiewicza znajdzie się także cykl instalacji multimedialnych Mikołaja Baliszewskiego prezentowanych w przestrzeniach europejskich miast, którym towarzyszyć będzie nowe tłumaczenie poezji Adama Mickiewicza. Z kolei Nikola Kołodziejczyk pracuje nad nową kompozycją jazzową opartą na „Balladach i romansach”, która będzie prezentowana podczas międzynarodowej trasy po Rosji, Serbii i Węgrzech. Jesienią będzie miała premiera spektakl tanecznego Josepha W. Alforda, którego IAM jest współproducentem. Premiera będzie miała w Polsce, a kolejne spektakle odbędą się w Wielkiej Brytanii. W Paryżu natomiast zostanie zaprezentowana instalacja przestrzenno-dźwiękowa Katarzyny Krakowiak.

We współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu IAM przygotowuje instalację "Greenhouse silent disco", która zostanie zaprezentowana na 23. Triennale w Mediolanie. Instalacja przyjmie formę wypełnionej roślinami szklarni, która będzie wyposażona w cyfrowe sensory, które na bieżąco będą śledzić i rejestrować to wszystko, co "mówią" rośliny. Instalacja ma również za zadanie poruszyć temat projektowania opartego o wiedzę czerpaną od roślin.

Michał Duda, zastępca dyrektora ds. programowych w Muzeum Architektury we Wrocławiu, powiedział, że "kiedy IAM zaprosił nas do współpracy, byliśmy odrobinę przerażeni tym, jak połączyć tradycję romantyczną z kontekstem, w jakim wystawa ma powstać". Wyjaśnił, że kuratorką 23. Triennale jest astrofizyczka. "Połączenie Mickiewicza i astrofizyki początkowo wydawało się nam bardzo trudne. Przeczytaliśmy jednak artykuł o zjawisku z nieodległej przyszłości, w której rośliny będą w stanie zarządzać swoim środowiskiem" – mówił Duda. "Postanowiliśmy to skonfrontować z tym, co wiedzieliśmy o tradycji romantyzmu, jaką było uprzedmiotowienie przyrody" – wyjaśnił kurator.

IAM przygotował również identyfikację graficzną dla Roku Romantyzmu Polskiego. Nawiązuje ona do hasła „Miej serce i patrzaj w serce”, zaczerpniętego z ballady „Romantyczność". Autorem pracy jest m.in. artysta Jakub Woynarowski. "Oko i serce poddałem syntezie, a nie przeciwstawieniu, jak to najczęściej robimy przywołując tę frazę. Drugą inspiracją dla grafiki był rysunek Tomasza Zana pochodzący z listu do Mickiewicza z tego samego okresu, co +Romantyczność+. Zan przedstawił w syntetyczny sposób serce otoczone promienistą aurą odsyłaczy do sfery makro- i mikrokosmosu. Można powiedzieć, że to mistyczne promieniowanie przekłada się na różne sfery i ma aspekt uniwersalny" - wyjaśnił Woynarowski.

Szczegółowe informacje dotyczące projektów realizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego są dostępne na stronie internetowej IAM.


PAP/ho

10 lat temu zmarła Wisława Szymborska, wybitna poetka, eseistka, laureatka literackiej Nagrody Nobla

01.02.2022 11:13
10 lat temu, 1 lutego 2012 roku, zmarła Wisława Szymborska. Wydała ponad 20 książek, wśród nich wiele tomików wierszy, jak: "Pytania zadawane sobie", "Wołanie do Yeti", "Wszelki wypadek", "Dwukropek" oraz "Tutaj". Jej utwory, przetłumaczone na kilkadziesiąt języków, cieszą się popularnością na całym świecie. Była wybitną poetką, eseistką, laureatką literackiej Nagrody Nobla. Nazywano ją "pierwszą damą polskiej poezji".

W Budapeszcie zaprezentowano książkę o polskich miejscach pamięci w Siedmiogrodzie

01.02.2022 14:24
Książka „Polskie miejsca pamięci i historie w Siedmiogrodzie” autorstwa Martona Okosa została zaprezentowana w poniedziałek w Instytucie Polskim w Budapeszcie. Autor przedstawił ponad 40 miejscowości, w których znajdują się miejsca pamięci związane z Polską.

Instytut Książki ogłosił nabór kandydatur do Nagrody Transatlantyk

02.02.2022 15:43
Po raz osiemnasty Instytut Książki  zaprasza do zgłaszania kandydatur do Nagrody Transatlantyk. To doroczna nagroda dla popularyzatora literatury polskiej za granicą. Zgłoszenia należy nadsyłać do 31 marca - poinformowano na Twitterze Instytutu Książki.