Redakcja Polska

Polskie Radio ze specjalną audycją dla ukraińskich uchodźców

19.03.2022 19:04
Polskie Radio ruszyło z kolejną pozycją w języku ukraińskim. W aplikacji mobilnej, playerze i w cyfrowym radiu DAB+ pojawił się specjalny godzinny program skierowany do ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli w naszym kraju schronienie przed wojną oraz obywateli Ukrainy na stałe mieszkających w Polsce.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaPolskie Radio

Godzinna audycja zawiera porady, gdzie znaleźć pomoc, jakie dokumenty należy wypełnić, aby skorzystać z oferowanych projektów pomocowych dla uchodźców oraz jak uzyskać informacje na temat zaginionych bliskich, z którymi urwał się kontakt po przekroczeniu granicy. To jednak nie wszystko. Audycja będzie też informować o działaniach polskiego rządu, samorządów oraz organizacji pożytku publicznego na rzecz uchodźców z Ukrainy. Polskie Radio w aplikacji mobilnej, playerze i w cyfrowym radiu DAB+ będzie też na bieżąco informować o wysiłkach polskich władz na rzecz integracji Ukrainy z UE oraz Sojuszem Północnoatlantyckim. Program przygotowują i prezentują dziennikarze Polskiego Radia dla Zagranicy.

– Priorytetem jest przeciwdziałanie fałszywej narracji reżimu Putina. Dużo miejsca poświęcimy relacjom polsko-ukraińskim, działalności Unii Europejskiej oraz NATO. Ukraińcy zmuszeni do ucieczki ze swojego kraju będą się też mogli dowiedzieć co się dzieje w miejscach, które musieli porzucić na skutek rosyjskiej agresji – mówi dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Radia dla Zagranicy Andrzej Rybałt.

Polskie Radio zamierza systematycznie rozwijać emisję programu w języku ukraińskim. W programie znajdą się m.in. kursy nauki języka polskiego dla Ukraińców przybywających do Polski oraz audycje muzyczne prezentujące bogatą kulturę ukraińską.

Informacje i programy publicystyczne przygotowywać będą dziennikarze Polskiego Radia dla Zagranicy. Serwis informacyjny będzie korzystał z bazy informacyjnej IAR, korespondentów Polskiego Radia, a także sieci korespondentów Sekcji Ukraińskiej Polskiego dla Zagranicy w Polsce, krajach członkowskich Unii Europejskiej i NATO oraz w Ukrainie.

***

Polskie Radio już od początku agresji Rosji na Ukrainę nadaje serwisy w języku ukraińskim w Jedynce, Trójce i Polskim Radiu Kierowców. Portal PolskieRadio24.pl uruchomił całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Polskie Radio udostępniło także w swoim internetowym odtwarzaczu radiowym sygnał publicznego Ukraińskiego Radia. To dodatkowy kanał odbioru, dzięki któremu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy mogą słuchać programu radiowego  w swoim języku. W związku z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy, którzy na skutek napaści Rosji na ich kraj uciekli i nadal uciekają do naszego kraju, Polskie Radio tymczasowo uruchomiło również transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia – poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. To właśnie na tych platformach emitowana będzie audycja dla uchodźców.

Polskie Radio/ho

Nauka mimo trwającej wojny. Polskie liceum we Lwowie prowadzi zajęcia i pomaga uchodźcom

19.03.2022 10:32
Polskie liceum imienia świętej Marii Magdaleny we Lwowie, mimo trwającej wojny na Ukrainie, kontynuuje naukę w trybie zdalnym. Nauczycieli i rodzice uczniów tej placówki pomagają także, jako wolontariusze, uchodźcom ze wschodniej Ukrainy, a w w szkole urządzono punkt pomocy uchodźcom. 

Posłanka szwedzkiej Partii Zielonych: możemy się wiele nauczyć od polskiego społeczeństwa

19.03.2022 15:38
"Od polskiego społeczeństwa możemy się wiele nauczyć" - pisze w sztokholmskiej gazecie "Expressen" Annika Hirvonen. Deputowana szwedzkiej Partii Zielonych towarzyszyła grupie sześciuset uchodźców, którzy jechali z granicy polsko-ukraińskiej do Szwecji.

Kancelaria Zełenskiego: oświadczenie niemieckiej minister obrony zachęca Rosję do kontynuowania brutalnej inwazji

19.03.2022 18:26
Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, skrytykował oświadczenie niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht, twierdząc, że zachęca ono Rosję do dalszych zbrodni na Ukrainie.