Redakcja Polska

Polski rząd deklaruje pomoc przy zabezpieczaniu dóbr kultury na terenie Ukrainy

22.03.2022 11:52
Resort kultury wspiera uchodźców wojennych z Ukrainy. Pomagamy ukraińskim pracownikom kultury, którzy przybyli do Polski, w znalezieniu pracy, ukraińskim twórcom przyznawane są też stypendia.
Audio
  • Polski rząd deklaruje pomoc przy zabezpieczaniu dóbr kultury na terenach objętych wojną - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Lwowskie pomniki zabezpieczane są przed zniszczeniem
Lwowskie pomniki zabezpieczane są przed zniszczeniemFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin zapowiedział, że Polska jest gotowa ewakuować na czas wojny ukraińskie dzieła sztuki. Na Ukrainę wysyłamy środki służące zabezpieczaniu zabytków przed wojennymi zniszczeniami.

W odpowiedzi na apel resortu kultury instytucje kulturalne na Ukrainie wspiera Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika. Jego dyrektor Dorota Janiszewska-Jakubiak powiedziała, że pomoc koordynowana jest zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. Głównie trafia ona na zachodnią Ukrainę. Jak dodaje dyrektor Poloniki, w ostatnich latach instytut prowadził prace konserwatorskie w obiektach wspólnego dziedzictwa Polski i Ukrainy.

W ramach akcji podjętej przez Instytut Polonika grupa konserwatorów pojechała do Lwowa. - Wszystkich zabytków zabezpieczyć się nie da, ale trzeba zrobić jak najwięcej – mówi dr Paweł Boliński z Wydziału Konserwacji krakowskiej ASP.

Pierwsze transporty materiałów przeciwpożarowych przeznaczonych do zabezpieczenia zabytków i dóbr kultury dotarły już do Lwowa. W drodze powrotnej do Polski przywiezionych zostało 600 książek, które Biblioteka Raczyńskich zakupiła dla dzieci ukraińskich w Wydawnictwie Starego Lwa i Wydawnictwie Apriori. Łącznie na Ukrainę trafi prawie 2 000 gaśnic różnych typów, około 450 bel wełny mineralnej, ponad 500 koców gaśniczych oraz prawie 2 kilometry taśm montażowych.

IAR/ep

Autobusem przewozi pomoc humanitarną z Polski do Ukrainy. "Jesteśmy tu dla mieszkańców Ukrainy"

21.03.2022 13:14
Dwa razy w tygodniu z Polski do Lwowa przyjeżdżają autobusy, które przywożą personel do szpitala polowego. Robiąc taki kurs, wykorzystujemy całe wolne miejsce w autokarze i przewozimy pomoc humanitarną tutaj do Ukrainy - powiedział Przemysław Mróz, pracownik biura usług turystycznych z Nowego Sącza.

Anonymous włamał się do drukarek tysięcy Rosjan. Ujawnili kłamstwa putinowskiej propagandy

22.03.2022 10:41
Hakerzy z kolektywu Anonymous włamali się do drukarek tysięcy rosyjskich użytkowników i za ich pośrednictwem przesłali im komunikat o kłamstwach putinowskiej propagandy wraz z instrukcjami, jak się przed nią bronić poprzez instalację specjalnego oprogramowania.

Polscy hakerzy walczą z propagandą Kremla. Pomagają wysyłać wiadomości do Rosjan

22.03.2022 11:46
Squad303 - grupa hakerów z Polski powiązana z kolektywem Anonymous, stworzyła witrynę, za pośrednictwem której każda osoba na świecie może wysłać SMS-a do dowolnego użytkownika telefonu komórkowego w Rosji. Dzięki temu można wziąć czynny udział w walce z propagandą Kremla i szerzyć informację o zbrodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Jak twierdzą hakerzy, ułatwili wysłanie już ponad 20 milionów wiadomości SMS i WhatsApp.