Redakcja Polska

Anonymous włamał się do drukarek tysięcy Rosjan. Ujawnili kłamstwa putinowskiej propagandy

22.03.2022 10:41
Hakerzy z kolektywu Anonymous włamali się do drukarek tysięcy rosyjskich użytkowników i za ich pośrednictwem przesłali im komunikat o kłamstwach putinowskiej propagandy wraz z instrukcjami, jak się przed nią bronić poprzez instalację specjalnego oprogramowania.
Tysiące drukarek w Rosji drukowało instrukcje od Anonymous
Tysiące drukarek w Rosji drukowało instrukcje od AnonymousŹródło: Pixabay/WangXuefei

Jak przekazało Anonymous w tweecie, w ramach akcji wydrukowano dotąd ponad 100 tys. kopii oświadczeń nawołujących do niedawania wiary kremlowskiej wersji wojny na Ukrainie. "Obywatele Rosji, działajcie teraz, by powstrzymać terrorystów. Putin zabija tysiące ludzi na Ukrainie" - napisano.

W oświadczeniu, cytowanym przez amerykański portal International Business Times (IBT), podkreślono również, że w wojnie rozpętanej przez Władimira Putina chodzi o "granice i strach przed Zachodem", a nie o Ukrainę. Zauważono, że "kawałek papieru i atramentu to mała cena za krew niewinnych". Zachęcono również Rosjan, by walczyli o swoje "dziedzictwo i honor, by obalili skorumpowany system Putina, który kradnie z waszej kieszeni".

Rozmówca IBT, haker posługujący się na Twitterze pseudonimem DepaixPorteur, który brał udział w akcji, powiedział, że na zhakowanych urządzeniach wydrukowano również instrukcję instalacji darmowego oprogramowania Onion Router, dzięki któremu - wskazał - Rosjanie mogą uzyskać dostęp do "prawdziwych mediów" i obejść rosyjską cenzurę.


PAP/dad

Belgijska giełda diamentów pomaga Rosji finansować wojnę na Ukrainie

21.03.2022 14:40
Podczas gdy Unia Europejska nakłada na Rosję coraz ostrzejsze sankcje, belgijski sektor diamentów w Antwerpii pozostaje nietknięty. Jak informuje dziennik "Het Laatste Nieuws", każdego roku z Antwerpii do Rosji płyną prawie dwa miliardy euro. Pieniądze pomagają finansować wojnę na Ukrainie.

Dezinformacja i fake newsy dotyczące wojny. NASK przypomina o weryfikacji podejrzanych treści

22.03.2022 09:06
Państwowy instytut badawczy NASK ostrzega, że w ostatnim czasie pojawiło się wiele dezinformacji i fake newsów na temat wojny na Ukrainie. Eksperci radzą krytyczne patrzenie na pojawiające się treści.