Redakcja Polska

Wiedeń solidarny z Ukrainą w miesiąc od rosyjskiej agresji

24.03.2022 13:19
Ponad 20 artystów z wielu państw, licznie obecny korpus dyplomatyczny, ponad 170 gości wzięło udział w koncercie charytatywnym zorganizowanym z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu, we współpracy z innymi instytutami kultury w ramach sieci EUNIC. W miesiąc po rosyjskiej agresji na Ukrainę, silnie wybrzmiało poparcie dla tego kraju.
Koncert Instytutu Polskiego w Wiedniu
Koncert Instytutu Polskiego w WiedniuFoto: Twitter/PLInstWien

„Koncert połączył różne języki, narodowości, style muzyczne – cel był jeden: Ukraina potrzebuje dziś naszej solidarności” – znaczyła w podsumowaniu dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu Monika Szmigiel-Turlej – „W tym właśnie czasie, w tej sekundzie, nie tak daleko od nas, w sercu Europy, w wyniku rosyjskich działań zabijane są dzieci, bombardowane miasta, niszczona infrastruktura. Dlatego musimy działać, nie możemy być obojętni”.

Dochód z koncertu w całości przeznaczony zostanie na działania pomocowe na rzecz dzieci na Ukrainie. Rzeczniczka UnicefAustria Lisa Heidegger-Haber zaznaczyła, że to właśnie dzieci najbardziej cierpią w wyniku działań wojennych i potrzebują pilnej pomocy.

W ramach koncertu wystąpili muzycy z różnych państw, między innymi z Polski, Czech, Ukrainy, Chorwacji, Serbii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Mołdawii, Litwy, Austrii i Rumunii. Program był zróżnicowany stylistycznie i językowo: wybrzmiały pieśni po ukraińsku i czesku, usłyszeliśmy wykonanie tanga, do którego zatańczyli artyści z Argentyny, w repertuarze znalazły się także kompozycje Maurice Ravela i Franza Liszta. Koncent zakończyło brawurowe wykonanie „We are the world, we are the children” z udziałem wszystkich muzyków. Artyści i współpracujące instytucje zaangażowali się w ten projekt charytatywnie, jako wyraz wsparcia środowiska artystycznego z Ukrainą.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu/ho

Jens Stoltenberg: prezydent Putin zrobił duży błąd, rozpętując wojnę przeciwko niepodległemu państwu

24.03.2022 09:14
Prezydent Rosji popełnił poważny błąd, rozpętując wojnę przeciwko suwerennemu państwu i nie docenił siły ukraińskiego narodu - powiedział w czwartek przed rozpoczęciem nadzwyczajnego spotkania przywódców państw NATO sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" wspiera Polaków na Ukrainie

24.03.2022 11:07
Działające od 32 lat Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, od pierwszego dnia rosyjskiej agresji, pomaga Polakom żyjącym na Ukrainie. Organizacja zaapelowała do środowisk Polaków i Polonii na całym świecie o solidarność z Ukrainą, o pomoc rodakom za naszą wschodnią granicą.

Putin stanie przed trybunałem karnym za zbrodnie na Ukrainie? Ekspertka: droga do tego będzie daleka

24.03.2022 11:47
Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych, które mogły być popełnione na Ukrainie "obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy". – Istnieje szansa, że Władimir Putin stanie przed Trybunałem, jednak droga do tego będzie bardzo daleka – ocenia adwokat Anna Adamska–Gallant w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy. Jak dodała ekspertka prawa międzynarodowego, Putin sam nie pociąga za spust, dlatego kluczowe jest gromadzenie materiału dowodowego i wykazanie przez śledczych tak zwanej siatki powiązań.