Redakcja Polska

Hiszpańska prasa chwali Polskę. "Udowodniła, że byłaby gotowa walczyć za Ukrainę"

22.04.2022 13:31
Madrycki dziennik "La Razon" wskazuje w piątek na Polskę, jako państwo, które poprzez swoje zaangażowanie w pomoc zaatakowanej przez Rosję Ukrainie dowiodło już, iż byłoby gotowe nawet walczyć po jej stronie z najeźdźcą.
Uchodźcy w Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak w Nadarzynie pod Warszawą
Uchodźcy w Centrum Pomocy Humanitarnej Ptak w Nadarzynie pod WarszawąFot.: PAP/Rafał Guz

W ocenie gazety władze w Warszawie nie zamierzają jednak działać na własną rękę i samodzielnie angażować się w wojnę.

"Dowodem intencji (Polski – przyp.red.) jest jej niechęć do wysłania myśliwców bezpośrednio na Ukrainę" - napisał hiszpański dziennik przypominając, że w zamian Warszawa zgłosiła propozycję przekazania tych maszyn za pośrednictwem bazy wojskowej USA w Niemczech, co nie spodobało się władzom w Berlinie.

"La Razon" zauważa, że wojna na Ukrainie dowiodła kryzysu przywództwa w Unii Europejskiej ze strony Niemiec oraz "nieustannych prób" Francji negocjowania z Rosją w sposób samodzielny. To, zdaniem hiszpańskiej gazety, jest dowodem na brak jedności UE w kwestii wojny na Ukrainie.

Madrycki dziennik zastanawia się czy w takich warunkach istnieją gwarancje, że zgodnie z artykułem 5 NATO zaatakowany członek Sojuszu Północnoatlantyckiego mógłby liczyć na pomoc innych członków.

"La Razon" twierdzi, że w przypadku gdyby jeden z krajów NATO "wyszedł poza scenariusz" i zaangażował się bezpośrednio w wojnę na Ukrainie to "Sojusz najprawdopodobniej nie zaakceptowałby ewentualnego wniosku o uruchomienie artykułu 5". 


PAP/dad

Francuzi dostarczą przez Polskę sprzęt medyczny na Ukrainę

22.04.2022 10:47
Na prośbę ukraińskich władz francuskie MSZ, ministerstwo zdrowia wraz z kilkoma szpitalami dostarczy do Polski ponad 28 ton sprzętu medycznego i leków – poinformowało w piątek MSZ w komunikacie.

Prof. Bogdan Musiał o niemieckich politykach: SPD w kontaktach z Rosją zachowywała się jak mafia

22.04.2022 11:46
Kierująca rządzącą Niemcami koalicją socjaldemokratyczna SPD przez lata wytworzyła sieć powiązań z zależnymi od Kremla koncernami surowcowymi, przypominającą struktury mafijne. Dzisiaj reprezentujący tę partię kanclerz Olaf Scholz pozoruje pomoc dla Ukrainy, co wywołuje krytykę opinii publicznej i jego koalicjantów - ocenia historyk, prof. Bogdan Musiał.

"Miasto pomocy". Polacy we Lwowie wspierają uchodźców

22.04.2022 13:07
- Na początku masa ludzi uciekających przed wojną, którzy dotarli do Lwowa, była ogromna. Miasto nie było na to przygotowane, nikt nie był ale ludzie szybko się zorganizowali. Uchodźców trzeba było nakarmić i skierować do bezpiecznego, ciepłego miejsca, gdzie mogliby odpocząć, poczekać na transport na granicę polsko- unijną. Byłam zbudowana, bo jak kończyły się kanapki, to zaraz ktoś dowoził kolejne skrzynki z jedzeniem. Systematycznie docierała pomoc humanitarna i wolontariusze z Polski - mówi Teresa Pakosz, Polka mieszkająca we Lwowie, prezes Radia Lwów.