Redakcja Polska

Polskie Radio dla Ukrainy nadaje w Warszawie na częstotliwości 100,6 MHz

01.06.2022 09:22
Polskie Radio dla Ukrainy nadal będzie nadawać w Warszawie na częstotliwości 100,6 FM. Obecnie publiczny nadawca radiowy nadaje po ukraińsku na trzech częstotliwościach: w stolicy na 100,6 FM, w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie - na częstotliwości 93,3 MHz.
Polskie Radio uruchomiło nadawanie swojego specjalnego programu w języku ukraińskim
Polskie Radio uruchomiło nadawanie swojego specjalnego programu w języku ukraińskim Polskie Radio

Dotychczasowa oferta programowa Polskiego Radia dla Ukrainy została poszerzona o przygotowane przez Polskie Radio Dzieciom, lekcje języka polskiego dla ukraińskich dzieci, które emitowane są w czwartki o godz.20.05.


Posłuchaj
00:30 11763488_1.mp3 Kierownik sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy Anton Marczyński: sprzyjamy integracji Ukraińców ze społeczeństwem polskim (IAR)

 

Polskie Radio dla Ukrainy emituje informacje na temat bieżącej sytuacji na Ukrainie, o tym, co dzieje się na okupowanych terenach, jak również praktyczne i niezbędne wskazówki dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski: gdzie udać się po pomoc, w jaki sposób załatwić formalności. Polskie Radio dla Ukrainy udostępnia antenę dziennikarzom i współpracownikom Ukraińskiego Radia Publicznego UKR1, transmituje jego audycje oraz emituje specjalne programy Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

Serwisy w języku ukraińskim

Już 24 lutego Polskie Radio - jako pierwszy nadawca w Polsce - uruchomiło specjalne serwisy informacyjne w języku ukraińskim. Obecnie w radiowej Jedynce (na falach długich 225KHz dostępne również na dużych obszarach Ukrainy i  prawie całej Europie) emitowane są trzy razy dziennie po godzinie 10.00, 14.00 i 17.00, a w radiowej Trójce o godz. 10.30, 14.30 i 18.30. Od chwili napadu Rosji na Ukrainę, są one przygotowywane i realizowane przez Sekcję Ukraińską Polskiego Radia dla Zagranicy.


Posłuchaj
00:30 11763488_2.mp3 Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy Andrzej Rybałt powiedział, że jest to odpowiedź na postulaty słuchaczy [posłuchaj]

 

Swoje serwisy w języku ukraińskim nadaje również Polskie Radio Kierowców. Dodatkowo na mocy porozumienia z publicznym Ukraińskim Radiem od początku marca Polskie Radio na swojej częstotliwości DAB+ stale transmituje sygnał UKR1 na terytorium Polski. Obywatele Ukrainy - przebywający w Polsce - mogą słuchać programu Ukraińskiego Radia także  za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na stronie moje.polskieradio.pl

Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne  "Polskie Radio" - do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store. Dodatkowo antena Polskiego Radia dla Zagranicy emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF - dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu w obwodach: Donieckim i Ługańskim.

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.


PR24/dad

"Rosja i Ukraina to wojna pokoleń, kultur i wartości" - tłumaczy rosyjski publicysta

31.05.2022 15:42
Rosyjsko-ukraińska wojna, to starcie pokoleń, kultury i wartości - ocenia rosyjski publicysta Maksim Trudolubow. Dziennikarz zwraca uwagę, że Rosją rządzi pokolenie ludzi urodzonych w latach 50-tych i 60-tych XX-w., a ukraińska elita polityczna jest o 10 - 20 lat młodsza.

Mirosław Panufnik – pracownik Polskiego Radia, który chciał ocalić płyty z przemówieniami Starzyńskiego z 1939 roku

01.06.2022 08:00
Mirosław Panufnik we wrześniu 1939 roku wyniósł z rozgłośni Polskiego Radia czarny neseser z płytami z przemówieniami prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego. Chciał ocalić je przed Niemcami. Płyty nigdy nie wróciły do rozgłośni. Ostatni raz jedna z nich widziana była w latach sześćdziesiątych na Uniwersytecie Warszawskim. 

Zagrożenie terroryzmem i cyberterroryzmem w Polsce. Premier przedłużył obowiązywanie stopni alarmowych

01.06.2022 09:41
- Premier Mateusz Morawiecki przedłużył obowiązywanie w kraju stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE–CRP - podało we wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stopień BRAVO dotyczy zagrożenia terroryzmem, a CHARLIE-CRP - cyberterroryzmem.