Redakcja Polska

Wystawa "Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Belottem w tle"

10.06.2022 08:58
Na ekspozycji w warszawskim Zamku Królewskim zgromadzono naczynia porcelanowe, a także ryciny Belotta oraz reprodukcje widoków miast holenderskich.
Audio
  • Wystawa "Pejzaże na porcelanie” - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Materiały prasowe
Materiały prasoweFoto: Zamek Królewski w Warszawie

Wystawa przygotowana została w związku z obchodami 300-lecia urodzin Bernarda Bellotta - wyjaśnia kuratorka ekspozycji Anna Szkurłat. Porcelanowe obiekty zestawione są z ich graficznymi pierwowzorami.

Inspiracją do przygotowania wystawy był znajdujący się w kolekcji zamkowej miśnieński dzbanek do kawy pochodzący z należącego do króla Stanisława Augusta serwisu, dekorowany dwoma widokami Warszawy według obrazów Bellotta. Obiekt ten zestawiony został z ocalałymi z tej zastawy imbrykiem do herbaty, ze zbiorów Muzeum Warszawy oraz tacą z kolekcji Landesmuseum Wuerttemberg w Stuttgarcie. - To wydarzenie historyczne ponieważ te trzy naczynia zostaną pokazane razem po raz pierwszy od końca XVIII wieku – podkreśla Anna Szkurłat.

Bernardo Belotto, zwany Canalettem, był włoskim artystą, przedstawicielem weneckiego malarstwa wedutowego, który po przybyciu do Polski na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zyskał pozycję nadwornego malarza.

Porcelana zgromadzona na wystawie jest kunsztownie zdobiona głównie pejzażami miejskimi, czyli wedutami. Prezentowana jest w dwu grupach. W pierwszej znalazły się naczynia zdobione widokami według obrazów i rycin Bellotta, ukazującymi poza Warszawą także miasta saksońskie: Drezno, Pirnę i twierdzę Koenigstein oraz Wiedeń. Drugą grupę eksponatów stanowią talerze i salaterka dekorowane wedutami holenderskimi,  które w większości pochodzą z serwisu wykonanego w Miśni w latach 70-tych 18-tego wieku, należącego do Wilhelma V Orańskiego. Widoki umieszczone na tych naczyniach wzorowano na rycinach różnych artystów holenderskich.

W sumie na wystawie znalazło się 29 naczyń porcelanowych, oryginalne ryciny Bellotta przedstawiające Warszawę, Drezno, Pirnę i Koenigstein, a także reprodukcje pierwowzorów widoków miast holenderskich. Prezentowane obiekty pochodzą głównie ze zbiorów  muzeów zagranicznych, między innymi w Dreźnie, Monachium, Stuttgarcie, w Wiedniu i Amsterdamie.  Ekspozycji poświęcony jest bogato ilustrowany katalog. Wystawę można oglądać do 4 września. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

IAR/ep

Wielkie wystawy, pokazy z cyklu „Arcydzieła na Zamku” oraz bogaty program edukacyjny - to plany Zamku Królewskiego w Warszawie

07.01.2022 16:36
W maju po ponad 200 latach do Polski przyjedzie księgozbiór króla Stanisława Augusta z Narodowej Biblioteki Ukrainy w Kijowie. Nowa wystawa będzie próbą odtworzenia biblioteki władcy.

Wystawa „Dzień zwycięstwa” jako artystyczny protest przeciwko wojnie

16.05.2022 17:00
Ekspozycja na Zamku Ujazdowskim pomyślana została jako  dialog dwóch artystów z Polski i Ukrainy. Jej współorganizatorem jest Instytut Polski w Kijowie.

Jubileusz Elżbiety II. Polka wykonała jedyny portret brytyjskiej królowej

04.06.2022 11:38
Jedyny portret brytyjskiej królowej Elżbiety II z okazji Platynowego Jubileuszu jej panowania wykonała polska malarka Barbara Kaczmarowska Hamilton - poinformował portal BritishPoles.