Redakcja Polska

Wystawa „Dzień zwycięstwa” jako artystyczny protest przeciwko wojnie

16.05.2022 17:00
Ekspozycja na Zamku Ujazdowskim pomyślana została jako  dialog dwóch artystów z Polski i Ukrainy. Jej współorganizatorem jest Instytut Polski w Kijowie.
Audio
  • Robert Czyżewski o wystawie "Dzień zwycięstwa" [posłuchaj]
Pokaz plakatów Andrija Jermolenki i Wojciecha Korkucia
Pokaz plakatów Andrija Jermolenki i Wojciecha KorkuciaFoto: twitter.com/WojciechKorkuc

Wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski to pokaz plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermołenki oraz grafika Wojciecha Korkucia, twórcy słynnego plakatu "Achtung Russia".

Ekspozycja jest sprzeciwem wobec wojny na Ukrainie, a jej współorganizatorem jest Instytut Polski w Kijowie. Na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego w Warszawie zaprezentowano czterdzieści plakatów, z których większość powstała po 24 lutego, jako dokumentacja inwazji Rosji i oporu Ukrainy.

O wymowę prezentowanych prac Ewa Plisiecka zapytała Roberta Czyżewskiego, dyrektora Instytutu Polskiego w Kijowie.

 

„Dzień zwycięstwa”. Prace ukraińskiego artysty na Zamku Ujazdowskim w Warszawie

10.05.2022 09:59
W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zainaugurowano pokaz plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermołenki oraz grafika Wojciecha Korkucia.

Noc Muzeów 2022. Belweder otwiera swoje drzwi dla zwiedzających

14.05.2022 13:00
Koncertował tam Fryderyk Chopin, urzędował i zmarł Józef Piłsudski a dziś to jedna z głównych rezydencji Prezydenta - mowa o Belwederze, którzy dziś otwiera się dla zwiedzających w ramach Nocy Muzeów w Warszawie.

"Z takimi przyjaciółmi na pewno zwyciężymy". Ołena Zełenska dziękuje za polską pomoc

14.05.2022 11:22
"Dziękuję, Polsko! To, co robicie dla nas, to więcej niż pomoc" - napisała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, komentując wsparcie Polski dla uchodźców z Ukrainy. Podsumowała także swoją wczorajsza rozmowę z pierwszą damą Polski Agatą Korhnauser-Dudą. "Z takimi przyjaciółmi na pewno zwyciężymy" - dodała Ołena Zełenska.