Redakcja Polska

Powstała polsko-włoska książka o Karolinie Lanckorońskiej, wybitnej Polce

06.07.2022 13:35
W Instytucie Polskim w Rzymie zaprezentowano niedawno książkę po polsku i po włosku "Karolina Lanckorońska w służbie nauki i Polski”. Profesor Lanckorońska była wybitnym historykiem sztuki i jedną z najważniejszych postaci włoskiej Polonii.
Popiersie Karoliny Lanckorońskiej w Krakowie
Popiersie Karoliny Lanckorońskiej w KrakowiePAP/Jacek Bednarczyk

Bohaterka książki wydanej przez Instytut studiowała we Wiedniu, a habilitowała się we Lwowie. Za działalność konspiracyjną w czasie okupacji hitlerowskiej trafiła do obozu w Ravensbruck. Po wojnie osiedliła się w Rzymie, gdzie założyła Polski Instytut Historyczny. Była prezesem Fundacji Lanckorońskich.

Redaktorem i współautorem książki jest jej stypendysta, historyk i dyplomata Wojciech Biliński. "Książka jest adresowana do szerokiego odbiorcy. Jednak jest adresowana w dużej mierze do Włochów. Jeśli chodzi o krąg odbiorców, chciałbym, żeby do tej książki docierali ludzie młodzi, którzy nie znali pani profesor”- mówił Wojciech Biliński.


Profesor Karolina Lanckorońska przekazała Polsce wybitne dzieła sztuki zgromadzone przez jej ojca we Wiedniu. Zmarła w Rzymie 20 lat temu.


IAR/ho

"Ukraina może być przyczółkiem do ataku Rosji na kolejne kraje". Wołodymyr Zełenski ostrzega Zachód

05.07.2022 14:51
Nie można wykluczać, że władze Rosji traktują Ukrainę jako przyczółek do atakowania kolejnych krajów sąsiednich - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski we wtorek podczas obrad okrągłego stołu tygodnika "The Economist".

Swiatłana Cichanouska rozmawiała z Andrzejem Dudą. Tematem m.in. sytuacja na Białorusi

05.07.2022 16:22
Sytuacja na Białorusi oraz sprawa Polaków więzionych w tym kraju, to niektóre tematy wtorkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Charge d’affaires na Białorusi złożył kwiaty na grobach żołnierzy AK w Mikuliszkach

06.07.2022 11:53
Charge d’affaires Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej w Mikuliszkach - poinformowała na Twitterze Ambasada RP w Mińsku. Chodzi o cmentarz, który został - jak to określiła placówka - "barbarzyńsko zrównany z ziemią". "Polskie miejsca pamięci narodowej na Białorusi nie zostaną zapomniane. Chwała Bohaterom!" - podkreśliła ambasada.