Redakcja Polska

Książka o Pułaskim trafi do amerykańskich koszar i bibliotek? "Tłumaczy polsko-amerykańskie braterstwo krwi"

10.08.2022 09:58
Chcę wprowadzić książkę o Kazimierzu Pułaskim do amerykańskich koszar i bibliotek - powiedział dr Bogdan Kotnis, autor powieści pt. "Kaz: War, Love, and Betrayal", ktora ukaże się w USA we wrześniu.
Kazimierz Pułaski (1745-1779) generał polski, dowódca Konfederacji Barskiej, bohater wojny o niepodległość USA
Kazimierz Pułaski (1745-1779) generał polski, dowódca Konfederacji Barskiej, bohater wojny o niepodległość USADomena publiczna

Bogdan Kotnis przedstawia swój tom, którego tytuł można by przetłumaczyć na "Kazik: Wojna, miłość i zdrada" jako barwną powieść historyczną o Kazimierzu Pułaskim, pełną emocji i zwrotów akcji. Występuje tam 106 postaci w większości historycznych w czasach od wyboru króla Stanisława Augusta w 1764 roku do śmierci w Ameryce zwanego bohaterem dwu narodów generała w 1779 roku.

- Jako nauczyciel i dyrektor szkół publicznych w stanie Nowy Jork z 30-letnim stażem, kieruję tę książkę do amerykańskich studentów i żołnierzy stacjonujących w Polsce. Książka wskazuje na podobieństwa między problemami bohaterów powieści i wyzwaniami dzisiejszego życia. Rosjanie atakujący polskie kresy to "zielone ludziki", a król Stanisław zaklina się "nie miałem seksu z tą kobietą Katarzyną" (I didn’t have sex with that woman Catherine), kiedy odpowiada na zarzuty romansu z carycą Katarzyną. Amerykanie kojarzą tę scenę z zapewnieniami prezydenta Billa Clintona, że nie miał romansu z Moniką Lewinsky - wyjaśnił autor.

Polsko-amerykańskie braterstwo krwi

Jak zauważył, amerykańscy żołnierze mówią, że książka tłumaczy polsko-amerykańskie braterstwo krwi i motywuje ich do służby w Polsce.

Kotnis przyznaje, że Amerykanie prawie nic nie wiedzą o Pułaskim. Jest pomijany w podręcznikach historii. Często nie wiedzą kim on był nawet władze miast noszących jego imię. - Ważne jest, żeby amerykańscy studenci i żołnierze dowiedzieli się czegoś o Pułaskim. Chcę wprowadzić książkę "Kaz" do koszar i bibliotek. Aktywna Polonia będzie czytać "Kaza", ale to nie wystarcza, żeby przybliżyć go Amerykanom - podkreślił.

Zwraca uwagę, że książkę, która ukaże się we wrześniu w witrynie Amazon w twardej i miękkiej okładce, oraz w formacie elektronicznym e-book, przeczytało już dotychczas ok. stu osób. Ich najczęstszą reakcją jest - jak mówi Kotnis - "dziękuję" i "przepraszam, nie miałem pojęcia".

Przytacza wypowiedzi, które można znaleźć na stronie internetowej książki www.kazpulaski.com. "Czyta się jak Downton Abbey, albo Poldark. Chcę zobaczyć film". "Przeczytałem „Kaza” od deski do deski. Powieść pomogła mi zrozumieć co robię jako amerykański żołnierz w Polsce – spłacam dług braterstwa broni zaciągnięty u „Kaza”". "Świetna lekcja historii, pomogła mi lepiej zrozumieć dzisiejszą agresję Rosji w Ukrainie".

- Propaganda to główne narzędzie polityki. Jeśli nie przebijemy się do społeczności amerykańskiej z przekazem odpowiadającym ich kodowi socjalnemu i przyzwyczajeniom, będziemy tylko historią z przeszłości. Ważne jest, żeby co dekadę aktualizować przekaz historyczny. My nie robiliśmy tego od rozbiorów - ponad 200 lat - podkreślił dr Bogdan Kotnis.


PAP/dad

Anna Maria Anders: jako wolni ludzie budujemy wolną ojczyznę

10.08.2022 20:33
Jesteśmy razem na Monte Cassino i w wolnej Polsce. Koło rodzinnej historii symbolicznie się domknęło. To jest ten ostatni rozdział. Jako wolni ludzie budujemy wolną ojczyznę. I modlę się, żeby tak zostało. Bo taką Polskę chciał zobaczyć ojciec, gen. Władysław Anders – mówi Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech.

W Krakowie rozpoczynają się obchody 130. rocznicy urodzin generała Władysława Andersa

10.08.2022 15:12
Wybitny wojskowy, strateg i dowódca, cieszący się niezwykłym zaufaniem swoich żołnierzy, urodził się 11 sierpnia 1892 roku.

"Wdzięczność jest wszechobecna". Polski ksiądz ze Lwowa: być dziś tu Polakiem to prawdziwy honor

10.08.2022 14:23
- Być dziś Polakiem we Lwowie to prawdziwy honor. To budzi wielki szacunek, a wdzięczność Ukraińców jest wszechobecna. Zmiany w relacjach naszych narodów są widoczne, mam też wielką nadzieję, że będą stałe - mówi ks. Jacek Kocur z parafii św. Michała Archanioła we Lwowie-Sichowie.