Redakcja Polska

Kina w Rosji naruszają prawa autorskie do zachodnich filmów

23.12.2022 11:13
Rosyjskie kina naruszają prawa autorskie do zachodnich filmów. Mimo sankcji i braku licencji w Rosji można obejrzeć najnowsze produkcje światowej kinematografii. W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę część zachodnich wytwórni filmowych i dystrybutorów zerwała współpracę z Rosją.
Mimo sankcji i braku licencji w Rosji można obejrzeć najnowsze produkcje światowej kinematografii.
Mimo sankcji i braku licencji w Rosji można obejrzeć najnowsze produkcje światowej kinematografii.Shutterstock

Grudzień i styczeń to czas premier filmów, na które czekają fani na całym świecie. W związku z agresją kremlowskiego reżimu na Ukrainę Rosjanie zostali odcięci od możliwości obejrzenia tych produkcji. Jednak nie oznacza to, że ich nie obejrzą. Rosyjscy dystrybutorzy i właściciele kin łamiąc prawa autorskie i licencyjne, wprowadzają te filmy na ekrany.

Jak poinformował portal Meduza, jedni wprost naruszają międzynarodowe umowy, a inni oszukują, stosując wybiegi prawne. W wielu kinach na afiszach jest wymieniona krótkometrażowa produkcja, ale w bloku reklamowym jako dodatek umieszczono światowe premiery. Jeszcze inne firmy pokazują zachodnie produkcje, wykorzystując licencje sąsiednich krajów, w tym Kazachstanu.

Niezależni prawnicy nazywają takie działania kradzieżą i przypominają, że osoby odpowiedzialne za naruszenie praw autorskich i licencyjnych poniosą konsekwencje.


PAP/dad

Andrzej Duda spotkał się z Wołodymirem Zełenskim w podrzeszowskiej Jasionce

22.12.2022 18:51
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Wołodymyr Zełenski przybył do Polski w drodze powrotnej ze Stanów Zjednoczonych, gdzie rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem.

Kreml oskarża Ukrainę o przeciąganie wojny i dąży do rozmów z Zachodem z pominięciem Kijowa

23.12.2022 09:29
Putin i Kreml konsekwentnie kontynuują narrację, podważającą suwerenność Ukrainy i oskarżającą ją o "przeciąganie wojny", dążąc do rozmów z Zachodem z pominięciem Kijowa – pisze w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).