Redakcja Polska

W Kanadzie otwarto polsko-ukraińską wystawę rysunków dzieci o wojnie

12.01.2023 13:11
Burmistrz Mississauga w Kanadzie Bonnie Crombie otworzyła w środę wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny". To wspólny polsko–ukraiński projekt, zestawiający rysunki polskich dzieci z 1946 r. i współczesne obrazki dzieci ukraińskich.
Wystawa pt. Mamo, ja nie chcę wojny prezentuje historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć wojennych
Wystawa pt. "Mamo, ja nie chcę wojny!" prezentuje historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć wojennychPAP/Darek Delmanowicz

- W rosyjskiej inwazji na Ukrainę można odnaleźć echa inwazji na Polskę podczas drugiej wojny światowej - mówiła Crombie, która ma polskie korzenie. Zwróciła uwagę na poruszające zestawienie rysunków podobnych, choć tak odległych w czasie.

Rysunki polskich dzieci pochodzą z Archiwum Akt Nowych, gdzie jest ich ponad 7 tys. Zostały z nimi zestawione rysunki dzieci ukraińskich, zbierane na portalu "Mom I see war" podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Portal ten jest pierwszym na świecie cyfrowym archiwum zbierającym rysunki poświęcone temu, jak dzieci postrzegają wojnę.

Jest w nim ponad 13 tys. rysunków ukraińskich dzieci – wyjaśniła konsul generalna RP w Toronto Magdalena Pszczółkowska, która była inicjatorką sprowadzenia wystawy do Mississagua.

Walka, okupacja, nadzieja

Rysunki na wystawie są pogrupowane tematycznie: walka, okupacja, rodzina, represje, opór, zniszczenia, zwycięstwo i nadzieja. - Ten sam horror wojny, wielu historyków wskazuje na rozliczne podobieństwa obecnych wydarzeń na Ukrainie do historii Polski, np. do paktu Ribbentrop–Mołotow i tego, że Rosjanie nic nie mieli przeciwko +przyjaznemu narodowi polskiemu+, tak jak teraz nie mają nic przeciwko ludności ukraińskiej" - mówił konsul generalny Ukrainy w Toronto Ołeksandr Szewczenko. Dodał, że wystawa trafi z ratusza w Mississauga do ukraińskiego centrum sztuki, a następnie do szkół dla ukraińskich dzieci w Ontario.

Wystawa była pokazywana od lipca ub.r. w 16 miastach w Polsce, a także za granicą. - Zbiór takich rysunków jest upomnieniem i przestrogą dla ludzkości, która musi wiedzieć, że wojna rani swym okrucieństwem również malutkie dzieci fizycznie i psychicznie w sposób nieludzki - mówił w 1948 r. w Warszawie polski psycholog i filozof Stefan Szuman podczas Międzynarodowego Kongresu na Rzecz Dziecka Poszkodowanego Przez Wojnę, cytowany przez twórców wystawy.


PAP/IAR/dad

Tłumy na spotkaniu z Andrzejem Dudą na ulicach Lwowa. "To była owacja dla Polaków, nie dla mnie"

12.01.2023 10:53
To była owacja dla Polaków, nie dla mnie; to była owacja dla całego naszego społeczeństwa za serce, za otwartość - mówił w środę prezydent Andrzej Duda, komentując spotkanie z mieszkańcami Lwowa.

30 lat temu zmarł Józef Czapski. Dokumentował zbrodnię katyńską

12.01.2023 12:21
Malarz, pisarz, żołnierz, więzień Starobielska, jeden z twórców słynnej paryskiej Kultury, dokumentator zbrodni katyńskiej zmarł 12 stycznia 1993 r. w Maisons-Laffitte pod Paryżem.  

Rosyjski przemysł wojenny nie nadąża z uzupełnianiem zapasów amunicji

12.01.2023 12:48
Brak dostatecznych zdolności produkcyjnych rosyjskiego przemysłu wojennego uniemożliwia uzupełnianie na bieżąco arsenałów armii agresora, twierdzi Instytut Badań nad Wojną. Zdaniem analityków amerykańskiego think tanku braki w wyposażeniu mogą uniemożliwić rosyjskiej armii dokonywanie w tym roku postępów na froncie.