Redakcja Polska

Nie żyje Anna Czerwińska. Wybitna himalaistka miała 73 lata

31.01.2023 13:24
Nie żyje Anna Czerwińska. Wybitna polska himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników zmarła w wieku 73 lat. O jej śmierci poinformowała Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady.
Audio
  • Nie żyje Anna Czerwińska, wybitna polska himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
W wieku 73 lat zmarła Anna Czerwińska
W wieku 73 lat zmarła Anna CzerwińskaFoto: PAP/Marcin Obara

"Z przykrością informujemy, że zmarła Anna Czerwińska, polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską" - podaje fundacja.

Urodzona w Warszawie Anna Czerwińska była jedną z najwybitniejszych polskich himalaistek. Wśród zdobytych przez nią ośmiotysięczników były Mount Everest, Lhotse, Nanga Parbat, Czo Oju, Gaszerbrum II, Makalu.

Na najwyższym szczycie świata stanęła jako druga Polka (po Wandzie Rutkiewicz). Była zdobywczynią Korony Ziemi.

W 2003 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu, za popularyzowanie sportu wspinaczkowego. Była honorową członkinią Polskiego Związku Alpinizmu. W 2017 roku została nagrodzona branżowym Super Kolosem za całokształt osiągnięć.

Anna Czerwińska była doktorem nauk farmaceutycznych, ale całe życie postanowiła poświęcić wspinaczce. Miała również na koncie karierę wydawniczą - była autorką kilkunastu książek. 

IAR/ho

Rok Kopernika. Obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika - astronoma, lekarza i matematyka

30.01.2023 15:47
Szczególnie uroczyste obchody zaplanowano we Fromborku oraz w i innych miastach województwa warmińsko-mazurskiego - to ponad 150 wydarzeń, w tym koncerty, konferencje naukowe i wystawy.  

O polskich stratach wojennych na arenie międzynarodowej. Wiceszef MSZ z wizytą w USA

31.01.2023 12:00
Od wizyty w waszyngtońskim Muzeum Ofiar Komunizmu sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Program podróży wiceministra obejmuje spotkania z przedstawicielami amerykańskiej administracji i Kongresu, a jeden z tematów rozmów to sprawa odszkodowań wojennych od Niemiec.