Redakcja Polska

Rok Kopernika. Obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika - astronoma, lekarza i matematyka

30.01.2023 15:47
Szczególnie uroczyste obchody zaplanowano we Fromborku oraz w i innych miastach województwa warmińsko-mazurskiego - to ponad 150 wydarzeń, w tym koncerty, konferencje naukowe i wystawy.  
Audio
  • Obchody Roku Mikołaja Kopernika w Polsce - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu
Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu Foto: shutterstock.com

W tym roku obchodzimy też 480. rocznicę śmierci wybitnego Polaka, którego grób znajduje się w archikatedrze we Fromborku. W tym mieście Mikołaj Kopernik przeżył 40 lat - tam tworzył, prowadził prace naukowe i przede wszystkim opracował przełomowe dzieło "O obrotach sfer niebieskich".

Uczony bywał także w Elblągu, a przez kilka lat był mieszkańcem Olsztyna. Na ścianie zamkowego krużganku umieścił tam między innymi tablicę, która służyła mu do obserwowania Słońca. W stolicy Warmii i Mazur będzie można w tym roku zobaczyć notatki Mikołaja Kopernika i księgi, które studiował, a którymi opiekuje się biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie - mówi dyrektor biblioteki, ksiądz doktor Tomasz Garwoliński, członek Komitetu Honorowego obchodów Roku Kopernika.

Wielka wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi zostanie otwarta pod koniec kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie. Na ekspozycję trafi ponad 170 eksponatów wypożyczonych z 21 instytucji – zapowiada jej kurator Norbert Haliński.

Do obchodów dołącza Poczta Polska, publikując okolicznościowy znaczek. A Centrum Nauki Kopernik w Warszawie uczci rok swojego patrona nowymi wystawami, poświęconymi m.in. wybitnemu polskiemu astronomowi, zostanie też otwarta Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. Rzeczniczka centrum Katarzyna Nowicka zaprasza na darmowe zwiedzanie potomków uczonego – wszystkie osoby o nazwisku Kopernik.  

Życie i twórczość Mikołaja Kopernika wciąż są przedmiotem badania naukowców. W ostatnich latach m.in. wykluczono, że ród Koperników pochodził z Krakowa i ustalono, że Mikołaj był starszym z braci Koperników, a nie jak dotąd sądzono – młodszym. Wydarzeniem, które ma uczcić 550 rocznicę urodzin wielkiego astronoma będzie Światowy Kongres Kopernikański. W dyskusjach nad życiem i twórczością Kopernika wezmą udział naukowcy z Polski i ze świata. Wśród oczekiwanych gości jest kilku noblistów. Światowy Kongres Kopernikański rozpocznie się 19 lutego w Toruniu, potem w maju odbędzie się w Krakowie, w czerwcu w Olsztynie, a następnie - we wrześniu -  ponownie w Toruniu.

IAR/ep

Można już oglądać wystawę "Kopernik" Matejki w The National Gallery w Londynie

21.05.2021 08:38
Od piątku w The National Gallery w Londynie można oglądać wystawę "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki", której głównym elementem jest wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem".

Obraz Matejki "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" w londyńskiej galerii sztuki

15.06.2021 13:48
W The National Gallery w Londynie można oglądać wystawę "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki", prezentującą m.in. wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz Matejki  

Tydzień Nauki Polskiej na Światowej Wystawie EXPO w Dubaju

18.02.2022 13:21
- Udział w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju, jest dla nas ważnym doświadczeniem, a jednocześnie wielkim wyzwaniem, mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. - Po raz pierwszy mamy okazję uczestniczyć w wystawie EXPO, na której możemy zaprezentować polską naukę w tak atrakcyjny sposób - dodaje.

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

21.05.2022 07:30
Podczas 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, odwiedzający będą mogli poznać pracę naukowców i samemu poczuć się jak naukowiec podczas przeprowadzania doświadczeń. W tym roku tematem przewodnim Pikniku Naukowego jest woda.