Redakcja Polska

W Atenach zainaugurowano serię międzynarodowych koncertów w 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego

03.04.2023 14:12
Serię muzycznych wydarzeń współorganizuje Instytut Adama Mickiewicza. Koncerty odbędą się w Atenach oraz w Hiszpanii, m.in. w Barcelonie, Alicante i Madrycie. Rozpoczęła je Sinfonia Varsovia, której Krzysztof Penderecki był pierwszym dyrektorem.  
Audio
  • Seria międzynarodowych koncertów prezentujących muzykę Pendereckiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska oraz wdowa po Krzysztofie Pendereckim Elżbieta Penderecka
Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska oraz wdowa po Krzysztofie Pendereckim Elżbieta Penderecka Foto: PAP/Radek Pietruszka

4 kwietnia w Madrycie i 6 kwietnia w Cuenta zabrzmi "Pasja według świętego Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego. W koncertach weźmie udział między innymi orkiestra Polskiego Radia w Krakowie. Również w kwietniu w ramach polskiego wieczoru w argentyńskiej Paranie orquestra Sinfonica de Entre Rios zaprezentuje prawykonanie "II Symfonii" Pendereckiego. Później - 6 lipca - w Turcji w Bibliotece Celsusa w Fezie zabrzmi "Lacrimosa" Krzysztofa Pendereckiego. Natomiast w miesiącu urodzin mistrza 1 listopada we Włoszech w Teatro Studio Pelanda Mattatio wystąpi Atom String Quarter.

W listopadzie z serią koncertów w Hiszpanii wystąpi orkiestra Sinfonietta Cracovia. Jej dyrektor Agata Grabowiecka zapowiada, że na koncertach zabrzmi muzyka kameralna Krzysztofa Pendereckiego wzbogacona nowoczesnym projektem z muzyką elektroniczną Bena Watkinsa.

Seria koncertów w 90-tą rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora bardzo cieszy Elżbietę Penderecką - wdowę po Krzysztofie Pendereckim. - Ta muzyka żyje i jest wykonywana przez wspaniałych muzyków – mówi Elżbieta Penderecka, prezes Stowarzyszenia Ludwiga van Beethovena oraz dyrektor artystyczna Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, którego 27 edycja ma teraz miejsce w Warszawie. Festiwal tradycyjnie prezentuje między innymi utwory Krzysztofa Pendereckiego, którego 3. rocznica śmierci obchodziliśmy 29 marca.

26 listopada w Tel Aviv Opera Hall w Izraelu odbędzie się ostatnie spotkanie z serii wydarzeń związanych z 90. rocznicą urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Zakończy je koncert organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem imienia Ludwiga van Beethovena.

IAR/ep

 

 

Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat

29.03.2020 10:26
Wybitny kompozytor zmarł dziś rano w Krakowie. Informację potwierdziła rodzina. Krzysztof Penderecki miał 86 lat. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Osiem lat temu brytyjski Guardian nazwał go największym współczesnym polskim kompozytorem.

"Jego muzyka jest lekcją historii ludzkości". Krzysztof Penderecki we wspomnieniach Anne-Sophie Mutter

24.04.2020 21:04
W marcu zmarł kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Polska i cały świat straciły wielkiego muzyka. Do grona jego najbliższych przyjaciół należała światowej sławy niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, którą poprosiliśmy o rozmowę.

Rok temu zmarł Krzysztof Penderecki. Jego dzieła znajdują się w repertuarze prestiżowych filharmonii na całym świecie

29.03.2021 14:45
Nabożeństwo w warszawskiej Archikatedrze św. Jana, koncert w Filharmonii Narodowej podczas którego zabrzmią zabrzmią utwory kompozytora, „Stabat Mater” z "Pasji według świętego Łukasza", "Missa brevis" i "Agnus Dei" w Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach  w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Macieja Tworka, to tylko niektóre z wydarzeń, które uświetniają tę smutną rocznicę.