Redakcja Polska

Polska kaplica w katedrze Notre-Dame w Paryżu odzyska swój wygląd sprzed pożaru

15.04.2023 11:33
Pojawiły się obawy, że jej wystrój ulegnie zmianie w związku z planami zagospodarowania wnętrz katedry, w której ma pojawić się wiele nowoczesnych elementów.
Audio
  • Polska kaplica w katedrze Notre-Dame w Paryżu odzyska swój wygląd sprzed pożaru [posłuchaj]
Trwa remont katedry Notre-Dame po pożarze w 2019 roku. Ks. Bogusław Brzyś zapewnił, że polska kaplica, która została w świątyni zainaugurowana w 2018 roku, nie zniknie i będzie miała swoje miejsce po zakończeniu odbudowy
Trwa remont katedry Notre-Dame po pożarze w 2019 roku. Ks. Bogusław Brzyś zapewnił, że polska kaplica, która została w świątyni zainaugurowana w 2018 roku, nie zniknie i będzie miała swoje miejsce po zakończeniu odbudowyShutterstock/Wirestock Creators

Polska kaplica w katedrze Notre-Dame w Paryżu odzyska swój wygląd sprzed pożaru - powiedział Polskiemu Radiu rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ksiądz Bogusław Brzyś. Kaplica została zainagurowana w 2018 roku z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pojawiły się obawy, że jej wystrój ulegnie zmianie w związku z planami zagospodarowania wnętrz katedry, w której ma pojawić się wiele nowoczesnych elementów. 

Ksiądz rektor Bogusław Brzyś zapewnił, że obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej i relikwie świętego Jana Pawła II, które znajdowały się w kaplicy przed pożarem, powrócą na swoje miejsce. „W rozmowie z księdzem, którzy przewodniczy komisji kościelnej, która prowadzi rozmowy ze stroną w tej sprawie, dowiedziałem się, że wynegocjowano taką zasadę, że wszystkie przedmioty, obrazy, rzeźby, które były w katedrze przed pożarem, pozostaną, nie znikną. Jedynie mogą w jakiś inny sposób zostać wyeksponowane. Ten status quo zostanie zachowany” - tłumaczył rozmówca Polskiego Radia.
Ksiądz Brzyś potwierdził, że w katedrze powstanie multimedialna ścieżka wprowadzająca zwiedzających w misterium chrześcijaństwa. „Być może kaplica będzie stanowiła część tej katechezy. Zobaczymy jeszcze, jaki będzie końcowy efekt tego projektu” - stwierdził rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji. 

Przedmioty sakralne, które znajdowały się w polskiej kaplicy zostały tylko zabrudzone podczas pożaru i są obecnie przechowywane przez paryską diecezję. „Potrzebna będzie pewnie kosmetyczna restauracja” - wskazał ksiądz Brzyś. Wyraził nadzieję, że kaplica zostanie ponownie otwarta w tym samym dniu, co katedra, czyli 8 grudnia 2024 roku, i że będzie to ważne miejsce pielgrzymek Polonii. Takie plany pojawiły się jeszcze pożarem katedry. „Trwały rozmowy odnośnie daty tej narodowej polskiej pielgrzymki do Notre-Dame. Ona miała mieć miejsce 3 maja, w święto Matki Bożej Królowej Polski. Do tego projektu jeszcze wrócimy na pewno” - powiedział rozmówca Polskiego Radia.

IAR/ks

Obrzędy pasyjne to jeden z nieodzownych elementów Wielkiego Tygodnia

07.04.2023 12:53
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej ma w swoich zbiorach figurę Chrystusa z ruchomymi ramionami, która była wykorzystywana podczas takich właśnie obrzędów. To jeden z nielicznych obiektów tego typu w Polsce.

Zabytkowy Kanał Augustowski ma 200 lat

12.04.2023 12:16
Rok 2023 to rok jubileuszu 200-lecia powstania zabytkowego Kanału Augustowskiego, który - przez jeziora - łączy rzekę Biebrzę z rzeką Niemen. Pod nadzorem konserwatora zabytków obiekt przechodzi systematyczne remonty.

Młodzi muzycy z Orkiestry MASO Charków z Ukrainy zagrają w Kielcach i Busku-Zdroju

14.04.2023 10:55
Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy "Słobożański" z Charkowa wystąpi w najbliższy weekend w Kielcach i Busku-Zdroju - informuje dziennik regionalny "Echo Dnia". Orkiestrę tworzą utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy. Wielu z nich jest laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów.