Redakcja Polska

W Wilnie rozpoczął się po raz trzydziesty Międzynarodowy Festiwal Poezji "Maj nad Wilią"

29.05.2023 13:47
W Wilnie rozpoczął się trzydziesty Międzynarodowy Festiwal Poezji "Maj nad Wilią". W tym roku w wydarzeniu biorą udział poeci i przedstawiciele świata polskiej kultury z siedmiu państw.
Audio
  • W Wilnie rozpoczął się po raz trzydziesty Międzynarodowy Festiwal Poezji "Maj nad Wilią". Materiał Kamila Zalewskiego
  • 30. Festiwal "Maj nad Wilią". Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Inauguracyjne zdjęcie przed pomnikiem Mickiewicza
Inauguracyjne zdjęcie przed pomnikiem MickiewiczaŹródło: Facebook/Maj nad Wilią

Jak mówi Polskiemu Radiu twórca i organizator "Maja nad Wilią" Romuald Mieczkowski, w tym roku program festiwalu jest niezwykle napięty. Zaplanowano m.in dyskusje, wycieczki po Wileńszczyźnie oraz spotkania z polskimi i litewskimi twórcami. - Staram się, żeby nasi goście z zagranicy wywieźli z Wilna jakieś inspiracje twórcze oraz informacje o naszym życiu, a także o tym czym jest Wilno w roku siedemsetnej rocznicy swojego istnienia - mówi poeta.

Romuald Mieczkowski dodaje, że w ciągu trzydziestu lat istnienia festiwalu zmieniły się trendy, kształt poezji oraz rzeczywistość. Jednak - jak zaznacza - niezmienna jest współpraca pomiędzy artystami. - Tutaj większość osób to twórcy polskojęzyczni, którzy spotykają się ze swoimi rodakami z Wilna. Nawiązują w ten sposób kontakty, a literatura wileńska może zaistnieć w polskiej literaturze, a nasi goście mogą publikować po litewsku - wskazuje. 

Winauguracji festiwalu wziął też udział ambasador Polski na Litwie Konstanty Radziwiłł. - Myślę, że to, że poeci tu się spotykają i wymieniają uwagami czy doświadczeniami to dobry znak dla nowych pokoleń. Więc jest taki rodzaj pałeczki przekazywanej między pokoleniami, a Wilno jest dobrym miejscem do tego - mówi dyplomata.

"Maj nad Wilią" zainaugurowany został przy pomniku Adama Mickiewicza. Festiwal potrwa do czwartku.

IAR/dad

Polska literatura, muzyka i kuchnia w Centrum Ukraińskim w Wilnie

27.05.2023 18:21
Ukraińcy mieszkający na Litwie mogli poznać polską literaturę, muzykę oraz kuchnię. W Centrum Ukraińskim w Wilnie zorganizowano dziś Dzień Polski.

"Obroty sfer niebieskich" - muzyczne uniesienia na festiwalu EUNIC Musikfest w Wiedniu

29.05.2023 11:36
Jak co roku w Wiedniu odbył się festiwal EUNIC Musikfest, który współorganizują instytuty kultury krajów członkowskich Unii Europejskiej. Tegoroczne przewodnictwo programowe objął Instytut Polski w Wiedniu, który zadedykował festiwal polskiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi. Artyści z 12 krajów przygotowali projekty, ukazujące dorobek kulturalny ich krajów, zachowując przy tym jeden punkt wspólny: wszechświat. 

Represje na Białorusi. Polski podręcznik do historii uznany za... "ekstremistyczny"

29.05.2023 12:16
Niezależny białoruski portal Nasza Niwa, powołując się na oficjalne materiały władz białoruskich, poinformował, że polski podręcznik do historii "Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności" oraz książka "Polskie pieśni patriotyczne" znalazły się na prowadzonej przez władze Białorusi liście "materiałów ekstremistycznych".