Redakcja Polska

Zbliża się jubileuszowy, 20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

22.08.2023 13:17
Ponad 150 wydarzeń, w tym koncerty, spektakle teatralne, spacery, pokazy filmowe, spotkania literackie, warsztaty kulinarne i wystawy - tak zapowiada się jubileuszowy 20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce ukazujących kulturę żydowską rozpocznie się w sobotę (26 sierpnia) i potrwa do 3 września.
Plakat 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Plakat 20. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singeramateriały promocyjne

Podczas wtorkowej konferencji prasowej, dyrektorka i twórczyni Festiwalu Warszawa Singera Gołda Tencer przypomniała, że w tym roku przypada 35-lecie Fundacji Shalom - organizatora festiwalu. Podkreśliła, że zarówno festiwal, jak i fundację łączy przyjaźń z rodziną Isaaca Bashevisa Singera. - Członkowie rodziny Singera przyjeżdżają od początku istnienia festiwalu. W tym roku przyjeżdża siedmiu członków tej rodziny - wnuczka Singera wraz z mężem oraz prawnuki z żonami - powiedziała. Dodała, że na czas festiwalu przyjeżdża do Polski wiele osób, które w wyniku wydarzeń marcowych 1968 r. udały się na emigrację.

Podczas tegorocznego festiwalu Gołda Tancer będzie obchodzić 55-lecie pracy artystycznej.

Wicedyrektor ds. programowych Izabela Teodorkiewicz zapowiada, że podczas festiwalu wystąpią polscy i zagraniczni artyści, którzy zaprezentują muzykę żydowską w różnych odsłonach.

Posłuchaj
00:24 12512677_1.mp3 Wicedyrektor ds. programowych Izabela Teodorkiewicz o 20. Festiwalu Warszawa Singera (IAR)

 

W tym roku uroczyste otwarcie (27.08) festiwalu odbędzie się w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Na scenie pojawi się izraelska piosenkarka i autorka tekstów Achinoam Nini, znana jako "Noa" oraz polska wokalistka Anna Maria Jopek.

Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie koncert kantoralny w Synagodze im. Nożyków z udziałem światowej sławy izraelskich kantorów, Israela Nachmana i Chaima Sterna, przy akompaniamencie Eytana Sobola. Nie zabraknie też spektakli Teatru Żydowskiego w Warszawie. Publiczność będzie mogła obejrzeć takie przedstawienia, jak: "Jentl", "Skrzypek na dachu", "Pieśni Getta" czy "Madagaskar".

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.festiwalwarszawasingera.pl.

Patronem medialnym festiwalu jest Program 1. Polskiego Radia.

IAR/PAP/dad

Aleksandra Ziółkowska-Boehm: Melchior Wańkowicz miał wielki dar urzekania czytelnika

21.08.2023 12:56
- Sejm ustanowił Melchiora Wańkowicza Patronem Roku 2024. To niebywała okazja, aby przypomnieć twórczość pisarza, który miał wielki dar urzekania czytelnika – powiedziała pisarka, Aleksandra Ziółkowska-Boehm, której pisarz przed śmiercią w 1974 r. powierzył swoje archiwum.

Prof. Marco Patricelli: pracujemy nad wielkim filmem o rotmistrzu Pileckim

22.08.2023 12:04
Prof. Marco Patricelli, autor książki „Ochotnik” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, na podstawie której powstanie amerykański film, powiedział, że „Pilecki powinien stać się tak samo znany na świecie jak (Oskar) Schindler, bowiem zasługuje na to jako ochotnik, bohater, postać wręcz symboliczna”.

"Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów". Wystawa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

22.08.2023 12:39
Ekspozycja przez Pałacem Prezydenckim poświęcona jest rodzinie, która poniosła śmierć za ukrywanie Żydów w czasie wojny. Uroczysta beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września w Markowej.