Redakcja Polska

Tomasz Konca: biblioteki powinny kojarzyć się z szeroko rozumianą kulturą

24.08.2023 10:00
Tomek Konca, przedstawia się jako muzyk, dziennikarz muzyczny, ale również wydawca, animator kultury i radiowiec, który 15 lat temu wyprowadził się z Warszawy. Okazało się, że na prowincji też można spotkać ludzi podobnie myślących i z nimi tworzyć coś pożytecznego. Skupili się w nieformalnej grupie  twórców i animatorów.
Audio
  • Do wysłuchania rozmowy z Tomaszem Koncą zaprasza Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Izabela Lewandowska, kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabiej Woli i Tomasz Konca
Izabela Lewandowska, kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabiej Woli i Tomasz Konca Foto: Maria Wieczorkiewicz

Oprócz działalności społecznej, którą Tomasz Konca traktuje jako swoistą misję, pracuje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabiej Woli. Swoje rozliczne zainteresowania i umiejętności chce właśnie tu rozwijać, o czym z entuzjazmem opowiadał Polskiemu Radiu dla Zagranicy.

Chcemy stworzyć inne oblicze biblioteki, nie musi się ono kojarzyć tylko z książką, ale powinno również  z szeroko rozumianą kulturą. Będziemy wśród lokalnej, gminnej społeczności rozbudzać takie potrzeby. Dlatego planujemy koncerty, animacje, spotkania z ciekawymi ludźmi, wykłady, warsztaty i szereg aktywności, które przyciągną również młode pokolenie, dzieci i młodzież, którym już dajemy ciekawą ofertę, m.in. występy niszowych muzyków, gry multimedialne, rozgrywki carrom, czyli bilard indyjski, a przy okazji poznawanie ciekawej kultury Indii, bo stawiamy na wielokulturowość - mówi Tomasz Konca.

Do wysłuchania rozmowy z Tomaszem Koncą zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm: Melchior Wańkowicz miał wielki dar urzekania czytelnika

21.08.2023 12:56
- Sejm ustanowił Melchiora Wańkowicza Patronem Roku 2024. To niebywała okazja, aby przypomnieć twórczość pisarza, który miał wielki dar urzekania czytelnika – powiedziała pisarka, Aleksandra Ziółkowska-Boehm, której pisarz przed śmiercią w 1974 r. powierzył swoje archiwum.

Zbliża się jubileuszowy, 20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

22.08.2023 13:17
Ponad 150 wydarzeń, w tym koncerty, spektakle teatralne, spacery, pokazy filmowe, spotkania literackie, warsztaty kulinarne i wystawy - tak zapowiada się jubileuszowy 20. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. To jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce ukazujących kulturę żydowską rozpocznie się w sobotę (26 sierpnia) i potrwa do 3 września.

Polacy w Brazylii wracają do swoich korzeni

24.08.2023 11:00
Sierpień w Brazylii, to miesiąc kultury polskiej. W tym właśnie miesiącu odbywa się wiele imprez polonijnych, a także uroczystości religijnych. Celebrowane jest zwłaszcza przypadające 26 sierpnia Święto Matki Boskiej Częstochowskiej.