Redakcja Polska

Nowy polonijny festiwal muzyki rockowej w Nowym Jorku

17.09.2023 11:44
Nowojorskie Centrum Polsko-Słowiańskie zaprezentowało w sobotę pierwszą edycję nowego festiwalu muzyki rockowej. Wzięły w nim udział zespoły należące do czołowych na polonijnej scenie Wschodniego Wybrzeża USA.
Zespół Wehikuł czasu podczas występu w CPS
Zespół "Wehikuł czasu" podczas występu w CPSŹródło: Facebook/The Polish & Slavic Center (PSC)

- Jest to nowa inicjatywa naszej dyrektor wykonawczej Agnieszki Granatowskiej przy współpracy z Marcinem Żurawiczem. Także w ten sposób wychodzimy do młodzieży. Okazuje się jednak, że impreza zainteresowała także wielu dorosłych; przypomina im młodość - powiedział prezes Centrum Polsko-Słowiańskiego Marian Żak.

Jak zaznaczył, wcześniej CPS zorganizowało festiwal piosenki, wkrótce rusza, 25 już edycja Festiwalu "Chopin i przyjaciele". Poinformował, że CPS liczy ok. 40 tys. członków, jest największą organizacją społeczno-kulturalną Polonii na Wschodnim Wybrzeżu i przeżywa rozkwit.

Żurawicz podkreślił, że w imprezie uczestniczyły legendy polonijnego rocka na Wschodnim Wybrzeżu. Wystąpiło trzech charyzmatycznych wykonawców-liderów oraz zespoły "SOVA", Dzieci PRL-u i "Wehikuł Czasu". - Cieszę się, że Centrum Polsko Słowiańskie jest otwarte na tego rodzaju inicjatywy, jak "CPS Festiwal" i gromadzi młodych ludzi. Rockowa muzyka zawsze była skierowana do ludzi młodych i z temperamentem. Warto ich przyciągać - ocenił Żurawicz.

Lider "Wehikułu Czasu" Marcin Wilczek wyjaśnił m.in., że jako wykonawca może tylko przyklasnąć idei zorganizowania festiwalu. Zwrócił uwagę, że oprócz własnych utworów zespoły grają znane słuchaczom covery, jak "Whisky moja żono" i publiczność chętnie przyłączała się do śpiewania.

- Mój zespół gra przede wszystkim rocka, ale też ambient indie rocka, czy elementy bluesa. Staramy się oscylować w takich klimatach – tłumaczył lider "SOVA" z Filadelfii Wojciech Galadyk. Przyznał, że pandemia Covid sporo zmieniła w środowisku muzycznym, ale można już zaobserwować "wznoszenie się do góry".


PAP/dad

Brytyjski historyk Antony Beevor: Stalin nienawidził Polski, dlatego wziął udział w jej rozbiorze w 1939 roku

17.09.2023 09:47
Józef Stalin głęboko, osobiście nienawidził Polaków, po części z powodu przegranej bolszewików w 1920 r., i było to istotnym czynnikiem w decyzji o zawarciu paktu z hitlerowskimi Niemcami i dokonaniu w 1939 r. rozbioru Polski - mówi PAP brytyjski historyk Antony Beevor.

"Narodowe Czytanie" w Toronto, z udziałem wicemarszałek Sejmu

17.09.2023 10:30
Dwunasta edycja "Narodowego Czytania" odbyła się w Toronto. "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej czytano w polonijnym domu opieki, konsulacie, a w sobotę także w polskiej szkole z udziałem wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej.