Redakcja Polska

Brytyjski historyk Antony Beevor: Stalin nienawidził Polski, dlatego wziął udział w jej rozbiorze w 1939 roku

17.09.2023 09:47
Józef Stalin głęboko, osobiście nienawidził Polaków, po części z powodu przegranej bolszewików w 1920 r., i było to istotnym czynnikiem w decyzji o zawarciu paktu z hitlerowskimi Niemcami i dokonaniu w 1939 r. rozbioru Polski - mówi PAP brytyjski historyk Antony Beevor.
Brytyjski historyk: Stalin nie został zmuszony do sojuszu z Hitlerem, lecz chciał tego
Brytyjski historyk: Stalin nie został zmuszony do sojuszu z Hitlerem, lecz chciał tegoPAP/CAF

W niedzielę przypada 84. rocznica wkroczenia wojsk sowieckich na wschodnie tereny II RP, co było realizacją uzgodnień z tajnego protokołu do zawartego 23 września 1939 r. paktu o nieagresji między Niemcami a Związkiem Sowieckim, i co ostatecznie przypieczętowało los Polski.

- Osobista niechęć Stalina do Polski była ważnym czynnikiem w decyzji o pakcie z Hitlerem i podziale Polski. Stalin nienawidził Polaków, po części z powodu porażki w 1920 roku, za którą Lew Trocki i Włodzimierz Lenin go winili. To wyłącznie Stalin był obwiniany za to, że 1. Armia Konna nie przyszła z pomocą Michaiłowi Tuchaczewskiemu, gdy ten nacierał na Warszawę. To dlatego Tuchaczewski później był jedną z pierwszych ofiar czystek w Armii Czerwonej, bo Stalin zemścił się w ten sposób (za obwinianie go). Ale stało się to też powodem nienawiści Stalina do Polaków - wyjaśnia Beevor.

Zastrzega jednak, że nawet gdyby Stalin wtedy nie wstrzymał wsparcia dla Tuchaczewskiego, dość wątpliwe jest, czy bolszewikom udałoby się zrealizować plan dotarcia do Niemiec i rozpętania tam rewolucji.

Beevor mówi, że przejawem zrodzonej wówczas nienawiści Stalina był też fakt, że w czasach wielkiej czystki w Związku Sowieckim w latach 1937-38 to Polacy byli tą mniejszością narodową w tym kraju, która ucierpiała najmocniej. - I dlatego też był tak bardzo chętny, by wraz z nazistami wymazać Polskę z mapy świata i w 1939 roku wziął udział w jej rozbiorze - podkreśla.

Antony Beevor jest jednym z najbardziej znanych współczesnych brytyjskich historyków wojskowości, specjalizuje się w historii II wojny światowej, historii Rosji oraz hiszpańskiej wojny domowej. Jest autorem kilkunastu książek, z których najważniejsze to: "Stalingrad" (1998), "Berlin 1945. Upadek" (2002), "Bitwa o Hiszpanię: hiszpańska wojna domowa 1936-39" (2006), "Druga wojna światowa" (2012) i "Rosja: rewolucja i wojna domowa 1917-1921" (2022). Kilka jego książek zostało wydanych także w Polsce, a w październiku po polsku ukażę się ostatnia jak do tej pory pozycja, "Rosja: rewolucja i wojna domowa 1917-1921".


PAP/dad

"Le Figaro": rosyjska inwazja była możliwa, ponieważ nie udało się zrobić Norymbergi dla komunizmu

15.09.2023 16:14
Rosyjska inwazja była możliwa, ponieważ nie udało nam się zorganizować procesów w Norymberdze dla sprawców zbrodni komunizmu – mówi w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro" historyk i były szef IPN Łukasz Kamiński, który wzywa do osądzenia Putina zaocznie i przeprowadzenia symbolicznego procesu nad komunizmem.

W niedzielę w Warszawie odbędą się obchody 84. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę

15.09.2023 10:30
Obchody 84. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę rozpoczną się o godz. 12 w niedzielę, w Warszawie przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie - poinformował Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).

Samochody z rosyjskimi rejestracjami nie wjadą do Polski. Zakaz wchodzi w życie od niedzieli

16.09.2023 16:37
- Od niedzieli będzie obowiązywał zakaz wjazdu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Zakaz ten wchodzi w życie dziś o północy - zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Rosja: producenci dronów wykupują galerie handlowe. Zamieniają je w zakłady produkcji

16.09.2023 16:01
Jak poinformował niezależny portal The Moscow Times, w Udmurcji, republice na Przeduralu wchodzącej w skład Rosji, kolejna galeria handlowa została wykupiona przez producenta samolotów bezzałogowych, który zamierza rozwinąć tam produkcję dronów.