Redakcja Polska

Minister Piotr Gliński odebrał w Nowym Jorku zaginione dzieła sztuki

02.10.2023 08:30
Kolejne utracone dzieła sztuki powrócą do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Prezentacja odzyskanych obrazów obyła się w konsulacie RP w Nowym Jorku. W ceremonii wziął udział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Audio
  • Minister Gliński odebrał w Nowym Jorku zaginione dzieła sztuki [posłuchaj]
Piotr Gliński.
Piotr Gliński.Photo: PAP/Marcin Obara

Wśród odzyskanych dzieł sztuki są dwie akwarele Zygmunta Vogla „Widok cmentarza przy kościele Panny Marii” oraz „Widok kościoła Karmelitów w Warszawie”. Przez kilkadziesiąt lat po wojnie ich los pozostawał nieznany. Odnaleziono je w Stanach Zjednoczonych i na mocy porozumienia z dotychczasowym posiadaczem a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego powrócą do Polski.

Trzecie z odnalezionych dzieł to rysunek Melchiora Steidla „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” z 1704 skradziony z warszawskiej kolekcji prywatnej.

Minister Piotr Gliński przypomniał, że podczas II wojny światowej Polska utraciła 500 tysięcy dzieł sztuki.

„Niestety te najcenniejsze dzieła sztuki znajdują się gdzieś w sejfach w bankach szwajcarskich albo w prywatnych kolekcjach i nie są udostępniane. Natomiast jeżeli coś się pojawia na aukcjach, coś się pojawia na rynku, to my natychmiast jesteśmy o tym powiadomieni albo sami je znajdujemy” - powiedział minister. 

Piotr Gliński dodał, że w staraniach o odzyskanie dzieł sztuki potężnym przeciwnikiem jest chciwość. „Chciwość jest związana z funkcjonowaniem handlarzy dziełami sztuki i nieuczciwych kolekcjonerów, ale także nieuczciwych państw, które nie chcą oddawać tego, co nie, nie jest ich własnością” - dodał minister.

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że w ostatnich latach Polska coraz lepiej radzi sobie z odzyskiwaniem utraconych dzieł sztuki.

Minister Gliński o otwarciu Instytutu Pileckiego w Nowym Jorku

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesor Piotr Gliński odwiedził otwierany właśnie oddział Instytutu Pileckiego w Nowym Jorku. Będzie to trzecie biuro Instytutu poza Polską. Dwa pozostałe znajdują się w Berlinie i Raperswillu.

W wywiadzie dla polskiego radia minister powiedział, że zadaniem ośrodka będzie przedstawianie prawdy historycznej o skutkach II wojny światowej. „Taka instytucja oraz małe muzeum są szalenie potrzebna w miejscach, gdzie kształtuje się opinia światowa. Jest nim między innymi Nowy Jork, gdzie funkcjonuje bardzo wiele wpływowych osób i instytucji” - powiedział minister. 

Piotr Gliński dodał, że Instytut ma walczyć o prawdę historyczną na temat II wojny światowej. „Ale nie tylko. Także o tym jak wyglądała II wojna światowa, o tym, że Polacy nie byli współsprawcami Holocaustu jak niektórzy chcieliby nas widzieć” - stwierdził minister.

Profesor Gliński dodał, że jednym z celów nowojorskiego Instytutu będzie informowanie o polskim raporcie dotyczącym strat jakie Polska poniosła w wyniku II wojny światowej.

IAR/ks

Minister Piotr Gliński uczestniczył w inauguracji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Chicago

01.10.2023 09:00
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wziął w sobotę udział w uroczystym podniesieniu polskiej flagi na placu Daley Plaza w centrum Chicago w ramach inauguracji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Chicago. 

Uniwersytet Jagielloński zainaugurował 660. rok akademicki

01.10.2023 12:49
Rektor UJ prof. Jacek Popiel ocenił, że rok ten kończy jedną z najtrudniejszych kadencji w ostatnich dziesięcioleciach. Zapewnił równocześnie o realizacji celów zapisanych w strategii rozwoju

Prezydent Andrzej Duda: Polska pamięta o Polakach mieszkających za granicą

01.10.2023 15:28
Prezydent Andrzej Duda przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie po południu weźmie udział w Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. To największe święto Polonii w USA.

86. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku. Święto Polonii w USA

01.10.2023 20:02
W Nowym Jorku przeszła Parada Pułaskiego, największe święto Polonii w Stanach Zjednoczonych. Uczestniczą w niej dziesiątki tysięcy osób - Polaków i Amerykanów.