Redakcja Polska

Święto białoruskiego kina w Warszawie. Zakończył się 9. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie

01.12.2023 10:45
W warszawskim kinie Iluzjon w ramach 9. Festiwalu Filmów Białoruskich Bulbamovie przez trzy dni prezentowane były filmy konkursowe i obrazy wyświetlane poza konkursem. Podczas festiwalu odbyły się też panele dyskusyjne i koncerty. W ramach Przeglądu Młodego Kina Białoruskiego nagrodę otrzymała Tania Swirepa za film "Białoruś 23:34". 
Audio
  • W warszawskim kinie Iluzjon w ramach 9. Festiwalu Filmów Białoruskich Bulbamovie przez trzy dni prezentowane były filmy konkursowe i obrazy wyświetlane poza konkursem. Relacja Wojciecha Jankowskiego [posłuchaj]
Jeden z paneli dyskusyjnych
Jeden z paneli dyskusyjnychFot.: Wojciech Jankowski

Bulbamovie jest jedynem tej rangi festiwalem kina i kultury białoruskiej, ponieważ reżim w Mińsku nie stara się promować, ani podtrzymywać białoruskiej kultury. Dyrektor festiwalu Janusz Gawryluk zaznaczył tę kulturotwórczą rolę przeglądu filmów. - Dlaczego zrobiliśmy w Warszawie festiwali Bulbamovie? Bo na Białorusi twórcy mieli problem z pokazaniem tego, co robią, ponieważ jedyny białoruski festiwal "Białoruski festiwal" nie miał w programie białoruskich filmów - mówił Gawryluk.

Współorganizatorem festiwalu jest Filmoteka Narodowa. - Po długiej przerwie, kiedy "Bulby" nie było na mapie kulturalnej w Polsce, a tym bardziej w Warszawie doszliśmy do wniosku, że po protestach w 2020 roku białoruskie kina nie ma dla siebie miejsca, Filmoteka Narodowa postanowiła dac miejsce i zaangażować się w ten festiwal. Trwa to już trzeci rok. – powiedziała Magdalena Uchaniuk z Filmoteki Narodowej. 

Fot.: Wojciech Jankowski Fot.: Wojciech Jankowski

Dzień otwarcia był uświetniony koncertem Lawona Wolskiego, lidera legendarnej białoruskiej formacji NRM. - Bulbamovie wspiera białoruską kulturę. W Białorusi nie ma takiego festiwalu, a tutaj w Warszawie jest! I on pokazuje co się dzieje z kinem francuskim, i to tym nowym, aktualnym, prawdziwym – powiedział Wolski. 

Festiwal Bulbamovie odbywał się w dniach od 24 do 26 listopada 2023 roku. Organizatorzy zapowiadają chęć zorganizowania dziesiątej edycji za rok. 

 

Tekst i fot: Wojciech Jankowski 

Zobacz więcej na temat: Białoruś Warszawa kino

Polscy oficerowie - gen. Stanisław Kopański i ppłk. Stefan Eichler - po długiej tułaczce wracają do domu

30.11.2023 12:08
6 grudnia na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach  spoczną doczesne szczątki dwóch wybitnych polskich oficerów z czasów II Rzeczypospolitej. Będą to legendarny obrońca Tobruku generał Stanisław Kopański oraz aktywny działacz polskiej emigracji podpułkownik Stefan Eichler. Uroczystość będzie miała charakter państwowy.  

Nagroda "Anioła Miłosierdzia". Naród polski uhonorowany przez Ukraińców

30.11.2023 13:20
Ukraińcy uhonorowali statuetką wszystkich Polaków. Wyróżnienie zostało przyznane "narodowi polskiemu, zwykłym ludziom, którzy otworzyli drzwi swoich domów dla Ukraińców" - oświadczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk, który w imieniu kapituły wręczył statuetkę przedstawicielowi polskiej ambasady w Kijowie.

Przyjechali tu z Zimbabwe, Indii czy Chin. Na polskich uczelniach studiuje ponad 100 tys. cudzoziemców

30.11.2023 16:43
Na polskich uczelniach w ubiegłym roku akademickim studiowało 102 tysiące cudzoziemców - to dane z raportu "Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce", opublikowanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowy Instytut Badawczy. Według autorów raportu od 2012 roku liczba studentów z zagranicy stale rośnie. A od 2021 roku odnotowano wzrost liczby cudzoziemców o ponad 16 tysięcy osób. To najwyższy wzrost od ponad 10 lat.