Redakcja Polska

IPN organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny "Bohater na stówę" z okazji jubileuszu polskiego złotego

04.02.2024 12:46
Instytut Pamięci Narodowej organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny "Bohater na stówę" z okazji jubileuszu polskiego złotego. Chce w ten sposób zainteresować uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych lokalną historią oraz upamiętnienie jej bohaterów.
Materiały promocyjne IPN, z których można skorzystać lub którymi można się inspirować przy projektowaniu banknotu
Materiały promocyjne IPN, z których można skorzystać lub którymi można się inspirować przy projektowaniu banknotuŹródło: IPN

Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu banknotu stuzłotowego z wizerunkiem bohatera lub bohaterki historii lokalnej oraz przygotowaniu pisemnego opisu biograficznego wybranej postaci.- W projekcie można zastosować różne techniki artystyczne - mówi koordynatorka konkursu Marta Snarska z Biura Edukacji Narodowej IPN. - Projekt banknotu należy wykonać w formacie A4, w układzie pionowym lub poziomym, w wybranej technice jak malarstwo, rysunek czy grafika - tłumaczy koordynatorka konkursu.

- Aby dotrzeć do konkursowego bohatera historii lokalnej należy szukać więcej, niż tylko w podręcznikach do historii - dodaje Marta Snarska. To też jest jednym z złożeń i celów konkursu, żeby poszerzać wiedzę zdobytą w szkole, czy też wykraczać poza tę wiedzę zdobytą podczas lekcji historii. - Liczymy na wsparcie nauczycieli na ukierunkowanie uczniów na te poszukiwania oraz dużą aktywność samych uczestników - podkreśla.

- Na zwycięzców i wyróżnionych czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe - wskazuje. - Oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych i uroczystej gali finałowej konkursu, laureaci będą mieli, między innymi, możliwość przedstawienia nagrodzonych prac na pokonkursowej wystawie, która będzie zorganizowana przez IPN. To jest tylko jedna z szeregu niespodzianek i atrakcji" - zapowiada Marta Snarska z Biura Edukacji Narodowej IPN.

Prace konkursowe można wysłać pocztą, przesyłką kurierską lub drogą elektroniczną do 31 marca. Laureaci zostaną wyłonieni w trzech kategoriach wiekowych: 9-11 lat, 12-14 lat i 15-20 lat. Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie www.bohaterna100.pl.


IAR/dad


Bartosz Sztybor - pierwszy Polak nagrodzony prestiżową Nagrodą Hugo

30.01.2024 15:43
W ostatniej edycji Nagród Hugo, honorujących dzieła z gatunku science-fiction i fantasy, nagrodzono powieść graficzną "Cyberpunk 2077: Sny wielkiego miasta", napisaną przez polskiego autora

Prawdziwe historie miłosne w realiach II wojny światowej. Nowa książka Agnieszki Cubały

01.02.2024 12:25
Mottem książki „Miłość bez jutra” są słowa Marka Edelmana: Nienawiść jest łatwa, miłość wymaga wysiłku i poświęcenia. To opowieść o zakochanych z obozów, łagrów, więzień i gett.

"To były Pionierki". Polskie artystki na wielkiej wystawie kobiecej sztuki abstrakcyjnej w Margate

03.02.2024 12:18
To były pionierki - tak o polskich artystkach mówi kuratorka otwartej właśnie ogromnej wystawy poświęconej kobietom tworzącym sztukę abstrakcyjną w latach 1950-70. W galerii Turner Contemporary w Margate w hrabstwie Kent polski ślad jest bardzo widoczny.