Redakcja Polska

Bartosz Sztybor - pierwszy Polak nagrodzony prestiżową Nagrodą Hugo

30.01.2024 15:43
W ostatniej edycji Nagród Hugo, honorujących dzieła z gatunku science-fiction i fantasy, nagrodzono powieść graficzną "Cyberpunk 2077: Sny wielkiego miasta", napisaną przez polskiego autora
Audio
  • Bartosz Sztybor - laureat Nagrody Hugo za komiks "Cyberpunk 2077: Sny wielkiego miasta". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Fragment okładki komiksu Cyberpunk 2077: Sny wielkiego miasta
Fragment okładki komiksu "Cyberpunk 2077: Sny wielkiego miasta"Materiały wydawnictwa Egmont

"Sny wielkiego miasta" to komiks wydany pierwotnie przez amerykańskie wydawnictwo Dark Horse, rozwijający świat polskiej gry wideo "Cyberpunk 2077", opartej na klasycznym, amerykańskim systemie RPG. Opowieść przedstawia losy bohaterów uwikłanych w niebezpieczne sytuacje w futurystycznej metropolii, ale poszukujących spokoju i ucieczki z miasta, które niszczy ludzi. Album nominowany do Nagrody Hugo musiał zmierzyć się z produkcjami popularnych amerykańskich autorów. 

Tytuł stworzyło wspólnie kilku twórców, w tym Polacy: Krzysztof Ostrowski, odpowiadający za kolory, oraz Bartosz Sztybor, scenarzysta projektu, znany w Polsce z licznych publikacji, a także laureat krajowych nagród. Ubiegłoroczna edycja Nagród Hugo była pierwszą, w ramach której nie tylko nagrodzono, ale też nominowano dzieła stworzone przez Polaków - dotąd tego wyróżnienia nie zdobyła żadna polska powieść ani opowiadanie.

Z Bartoszem Sztyborem rozmawiał Przemysław Pawełek.

Polska innowacyjna aplikacja pomaga ratować życie pacjentów poddanych immunoterapii

13.01.2024 15:05
W sektorze ochrony zdrowia zauważamy coraz szybszy postęp w cyfryzacji. Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym lekarze uzyskują dostęp do nowoczesnych narzędzi wspierających proces podejmowania decyzji, co przekłada się także na skrócenie czasu hospitalizacji, a przez to, oszczędności dla systemu. Takim wsparciem jest pierwsza polska aplikacja "OWPK Bezpieczeństwo Immunoterapii", która pomaga lekarzom w zarzadzaniu działaniami niepożądanymi oraz właściwym ich leczeniu.

Wystawa "Ukraina. Łzy wojny" ukazuje nieszczęście ofiar i okrucieństwo rosyjskiego najeźdźcy

25.01.2024 13:13
Staraniem Fundacji Solidarności Międzynarodowej ukazała się wystawa prezentująca dziesięć portretów kobiet i dzieci z Ukrainy, które ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji. Ta wystawa ma przypomnieć o okropieństwach wojny, do której już wiele osób w Polsce się przyzwyczaiło. 

Do kin wchodzi "Kos" - zdobywca Złotych Lwów 48. Festiwalu Filmowego w Gdyni

26.01.2024 09:41
Dziś do kin wchodzi "Kos" zdobywca Złotych Lwów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fabuła w reżyserii Pawła Maślony przedstawia historię z wiosny 1794 roku, kiedy w Polsce wrzało od podziałów społecznych oraz walk o równość i wolność. Do kraju powraca generał Tadeusz "Kos" Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów, powiedział reżyser Paweł Maślona.

Polska AI włącza wyższy bieg. W Ministerstwie Cyfryzacji powstał zespół ds. sztucznej inteligencji

30.01.2024 14:24
Zespół doradczy PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski ma pomóc w wykorzystaniu tej technologii między innymi do ulepszenia administracji publicznej, służby zdrowia i bezpieczeństwa. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że zespół tworzą wybitni polscy eksperci od sztucznej inteligencji z doświadczeniem międzynarodowym.