Redakcja Polska

Prawdziwe historie miłosne w realiach II wojny światowej. Nowa książka Agnieszki Cubały

01.02.2024 12:25
Mottem książki „Miłość bez jutra” są słowa Marka Edelmana: Nienawiść jest łatwa, miłość wymaga wysiłku i poświęcenia. To opowieść o zakochanych z obozów, łagrów, więzień i gett.
Audio
  • Agnieszka Cubała o swojej najnowszej książce "Miłość bez jutra"
Agnieszka Cubała w studiu PRdZ
Agnieszka Cubała w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

„Miłość bez jutra” to książka o ludziach żyjących w obliczu wojny, zniewolenia i zbrodni; w świecie pozbawionym ideałów, a nawet zwykłych ludzkich odruchów. Jej bohaterowie potrafili ocalić w sobie resztkę człowieczeństwa, dzięki czemu doświadczyli miłości tam, gdzie nikt nie odważyłby się jej szukać - za drutami obozów i łagrów, za murami gett, kratami więzień niemieckich, radzieckich i ubeckich, podczas rzezi wołyńskiej albo niewolniczej pracy na robotach w III Rzeszy.

W książce Agnieszki Cubały poznajemy m.in. historie poetów i pisarzy: Stanisławy Fleszarowej-Muskat, Tadeusza Borowskiego,  Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego; artystów: Wiery Gran, Hanki Ordonówny, Witolda Zacharewicza; rodziców reżysera Romana Polańskiego czy też osób będących pierwowzorami bohaterów takich filmów jak „Popiół i diament”, „Mała Moskwa” czy „W zawieszeniu”.

- To dla mnie bardzo ważna książka, bo po raz pierwszy opowiedziałam w niej również historie moich dziadków i pradziadków – mówi Agnieszka Cubała w rozmowie z Ewą Plisiecką.

 

 

 

Premiera książki "Warszawskie Dzieci ‘44"

02.08.2021 19:07
Dzieci podczas Postania Warszawskiego przenosiły powstańczą pocztę, były łącznikami, pomagały w polowych szpitalach – patrzyły na śmierć i same ginęły. 

„Artyści’44” – nowa książka o Powstaniu Warszawskim

30.07.2022 16:37
Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Stefan Kisielewski, Danuta Szaflarska, Mieczysław Fogg lub Władysław Szpilman – tych artystów łączył udział w Powstaniu.

W Wielkiej Brytanii i USA ukaże się książka o Polakach ratujących Żydów przed Niemcami

24.03.2023 12:00
W Wielkiej Brytanii, USA, a także w Polsce ukaże się książka brytyjskiego historyka o Polakach ratujących Żydów przed Niemcami. Autorem jest Roger Moorhouse. Książka opisuje Grupę Ładosia, czyli polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed Niemcami.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm: Melchior Wańkowicz miał wielki dar urzekania czytelnika

21.08.2023 12:56
- Sejm ustanowił Melchiora Wańkowicza Patronem Roku 2024. To niebywała okazja, aby przypomnieć twórczość pisarza, który miał wielki dar urzekania czytelnika – powiedziała pisarka, Aleksandra Ziółkowska-Boehm, której pisarz przed śmiercią w 1974 r. powierzył swoje archiwum.

Laureaci 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" nagrodzeni

28.11.2023 15:30
Konkurs, który ma popularyzować dzieje Polski w XX wieku oraz promować czytelnictwo książek historycznych, organizują: Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Legendarna pieśń "Czerwone maki na Monte Cassino" i historia jej pierwszego wykonawcy

17.01.2024 20:36
Ukazało się drugie wydanie książki dr Bogumiły Żongołłowicz poświęconej Gwidonowi Boruckiemu, żołnierzowi i artyście, pierwszemu wykonawcy legendarnej pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino”. Wydawcą jest Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie. Jest to wydanie poprawione i uzupełnione. Książka ma też inny układ graficzny, który powstał we współpracy z Zuzanną Lipińską, rysowniczką i graficzką, tworzącą w Wielkiej Brytanii.