Redakcja Polska

Intel Extreme Masters 2024. W Katowicach odbyła się kolejna edycja e-sportowych mistrzostw świata

15.02.2024 08:05
W ramach rozgrywek na Intel Extreme Masters Katowice 2024 najlepsi gracze z całego świata walczyli o nagrody z łącznej puli wynoszącej milion dolarów.
Audio
  • Michał Blicharz z ESL o Intel Extreme Masters Katowice 2024. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Intel Extreme Masters Katowice 2024
Intel Extreme Masters Katowice 2024ESL

W tracie finałowego weekendy Intel Extreme Masters Katowice 2024 wyłoniono zwycięską drużyną Counter-Strike oraz najlepszego gracza StarCraft II. Tegoroczna edycja była najszybciej wyprzedaną w historii wydarzenia – to pierwszy raz od 8 lat, gdy polska drużyna dotarła do Fazy Play-off i rywalizowała na głównej scenie katowickiego Spodka.

Poza wyprzedanymi trybunami, starcia w Counter-Strike 2 oglądało 972 119 widzów w szczytowym momencie transmisji. Na miejscu, przez cały czas trwania wydarzenia Spodek, audytorium, w którym odbywał się turniej StarCraft II, oraz strefę IEM Expo w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odwiedziło ponad 65 000 uczestników.

Już ogłoszenie drużyn zakwalifikowanych do IEM Katowice 2024 spowodowało ogromne poruszenie wśród polskich kibiców – pierwszy raz od dawna w turnieju miało wystąpić aż kilkunastu Polaków. Mało tego, na liście znaleźli się czterej członkowie słynnej Złotej Piątki – Filip “NEO” Kubski, Wiktor “TaZ” Wojtas, Jakub “kuben” Gurczyński oraz Janusz “Snax” Pogorzelski. Oprócz tego, do drużyny Dychy, ENCE, dołączyło trzech rodzimych zawodników, wcześniej grających pod banderą 9INE. Fani zobaczyli ogromną szansę na powrót do czasów polskiej świetności e-sportowej.

Z Michałem Blicharzem, współorganizującego w ramach ligi ESL zawody w Katowicach, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Polski technik wykorzystał sztuczną inteligencję do stworzenia aplikacji dbającej o kręgosłup

14.01.2024 16:20
Cyfrowy asystent, działający jako wtyczka do przeglądarki internetowej, analizuje pozycję ciała osoby korzystającej z komputera i zwraca uwagę na szkodliwe nawyki.

Polska AI włącza wyższy bieg. W Ministerstwie Cyfryzacji powstał zespół ds. sztucznej inteligencji

30.01.2024 14:24
Zespół doradczy PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski ma pomóc w wykorzystaniu tej technologii między innymi do ulepszenia administracji publicznej, służby zdrowia i bezpieczeństwa. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że zespół tworzą wybitni polscy eksperci od sztucznej inteligencji z doświadczeniem międzynarodowym.

Bartosz Sztybor - pierwszy Polak nagrodzony prestiżową Nagrodą Hugo

30.01.2024 15:43
W ostatniej edycji Nagród Hugo, honorujących dzieła z gatunku science-fiction i fantasy, nagrodzono powieść graficzną "Cyberpunk 2077: Sny wielkiego miasta", napisaną przez polskiego autora