Redakcja Polska

UNICEF w Polsce wspiera rodziny, które uciekły przed konfliktem zbrojnym i prawa dzieci

25.02.2024 11:10
Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce powstało w marcu 2022 roku w rekordowym czasie, aby wspierać rodziny uciekające z terenów objętych wojną.
Audio
  • Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce wspiera rodziny uciekające z terenów objętych wojną na Ukrainie [posłuchaj]
Dr Monika Kacprzak z UNICEF w studiu PRdZ
Dr Monika Kacprzak z UNICEF w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Współpracując z władzami krajowymi i gminnymi, a także z lokalnymi organizacjami, Biuro stara się zapewnić dzieciom bezpieczeństwo, naukę i zdrowie. - Przez minione dwa lata wiele udało nam się zrobić, ale też wiele potrzeb i wyzwań przed nami – mówi dr Monika Kacprzak z Biura.

Na samym początku działalności, siłą rzeczy, skupiono się na pierwszej pomocy zarówno medycznej, sanitarnej, jak i w wypełnianiu dokumentów związanych z pobytem w Polsce. Teraz pomoc dotyczy obszarów edukacji, zdrowia, ochrony dzieci, powstał też dział zajmujący się kampaniami społecznymi.

- Bardzo się cieszymy, że dzięki naszej pomocy wielu dzieciom udało się odnaleźć w Polsce – dodaje dr Monika Kacprzak. Na tę chwilę wyzwaniem wciąż pozostaje włączanie ukraińskich uczniów do systemu edukacji i nauka języka polskiego. Nie można też zapominać o wsparciu psychicznym – wielu najmłodszych uchodźców w dalszym ciągu cierpi na zespół stresu pourazowego. Obecnie w Polsce przebywa ok. 360 tys. dzieci z Ukrainy.  

Z dr Moniką Kacprzak z Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce rozmawia Ewa Plisiecka.

Poczucie bezpieczeństwa i przywrócenie dzieciństwa maluchom z Ukrainy

09.06.2023 12:30
„Spynki” to miejsca w Polsce, gdzie matki - uchodźczynie z Ukrainy - mogą zostawić swoje kilkuletnie dzieci na kilka godzin dziennie pod opieką ukraińskich wychowawczyń i psychologów.

W Charkowie tysiąc uczniów chodzi do podziemnej szkoły w metrze

15.09.2023 12:00
W Charkowie na wschodzie Ukrainy ponad tysiąc uczniów chodzi do szkoły w metrze. Dzieci uczą się w 17 klasach pod ziemią, na pięciu stacjach podziemnej kolei, ze względu na ryzyko rosyjskich ostrzałów - pisze ukraińska redakcja BBC.

Miliony dzieci szykuje się na wojnę, biorą udział w szkoleniach. "Rosja indoktrynuje dzieci od przedszkola"

24.09.2023 17:04
Miliony dzieci w Rosji są przygotowywane do wojny, a tamtejsze place zabaw stają się miejscem defilad. Brutalna wojskowa indoktrynacja zaczyna się już w przedszkolu, gdzie kilkulatkowie są zmuszani do zakładania mundurów i ćwiczenia kroku marszowego - przekazała amerykańska stacja CNN.

UNICEF przedstawił raport dotyczący sytuacji dzieci z Ukrainy w Polsce

18.12.2023 13:29
Tytuł raportu opracowanego wraz z Save the Children i Plan International jest bardzo wymowny: „Bez wątpienia jest tu fajnie; ale prawdziwy dom, to własny dom...”.  

Platforma Language Supp pomaga ukraińskim dzieciom w nauce języka polskiego

21.02.2024 13:18
Nauka polskiego pomaga najmłodszym uchodźcom włączyć się w polski system oświaty i zintegrować z rówieśnikami – mówi Michał Tarnowski, współtwórca platformy Language Supp.