Redakcja Polska

„Zdążyć przez Panem Bogiem”. Słuchowisko Teatru Polskiego Radia o powstaniu w getcie warszawskim

19.04.2024 15:34
Spektakl na podstawie książki Hanny Krall w radiowej adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza powstał przy współpracy z warszawskim Teatrem Żydowskim.
Audio
  • Waldemar Modestowicz o słuchowisku "Zdążyć przed Panem Bogiem"
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskimFoto: Shutterstock/Anastasia Petrova

Reżyser zaprosił do współpracy Grzegorza Damięckiego – który wystąpił w roli Marka Edelmana - oraz Małgorzatę Trybalską z Teatru Żydowskiego, która gra Hannę Krall. Role młodych powstańców zagrali studenci trzeciego roku aktorstwa Akademii Teatralnej w Warszawie, uczestnicy fakultetu „Teatr radiowy”. - To ważne, że młodzi ludzie mierzą się z tak dramatyczną historią - mówi reżyser Waldemar Modestowicz.

Marek Edelman – jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim - milczał przez trzydzieści lat. Do rozmów o jego przeżyciach namówiła go wybitna reportażystka Hanna Krall. Powstała w ten sposób niezwykła książka , dająca świadectwo tamtych czasów- reportaż „Zdążyć prze Panem Bogiem”, w którym Marek Edelman opowiada o swoich przyjaciołach i bliskich. Zginęli oni w czasie Wielkiej Akcji Deportacyjnej w getcie, kiedy w ciągu ośmiu tygodni wywieziono do Treblinki i zagazowano 400.000 Żydów z Warszawy. Marek Edelman stał w bramie szpitala przy Umschlagplatzu i był świadkiem tej zbrodni. W kwietniu 1943 r. Edelman został zastępcą komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej i walczył w beznadziejnym zrywie powstańczym w getcie. Po śmierci Mordechaja Anielewicz kierował powstaniem. Udało mu się przeżyć. Po wojnie był cenionym lekarzem-kardiologiem.

Premiera słuchowiska zaplanowana została na 20 kwietnia, dzień po 81. rocznicy wybuchu powstania.

Z reżyserem słuchowiska „Zdążyć przed Panem Bogiem”, Waldemarem Modestowiczem rozmawia Ewa Plisiecka.

 

 

 

 

Już po raz 12. ulicami warszawskiego Muranowa przeszedł Marsz Pamięci

22.07.2023 11:55
Trasa marszu upamiętniającego zamordowanych w getcie warszawskim Żydów biegła z Umschlagplatzu przy ulicy Stawki przed Kino Muranów; to symboliczna trasa "od śmierci do życia".

81. rocznica śmierci Janusza Korczaka, lekarza, pedagoga i pisarza, który poszedł na śmierć wraz z wychowankami

07.08.2023 14:06
Stary Doktor – bo tak był nazywany - zginął 7 sierpnia 1942 r. w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince zamordowany wraz z grupą żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Miał 64 lata.

Muzeum POLIN zaprasza do włączenia się w akcję Żonkile

11.04.2024 15:46
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza do włączenia się w akcję "Żonkile". Polega ona na rozdawaniu papierowych kwiatów na ulicach Warszawy, a upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku.

Walczyli, pomimo świadomości klęski. 81 lat temu wybuchło w warszawskim getcie wybuchło powstanie

19.04.2024 11:12
81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Około tysiąca słabo uzbrojonych żydowskich powstańców zaatakowało Niemców i rozpoczęło nierówną, skazaną na porażkę walkę.