Redakcja Polska

90 lat kończy Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, mistrzyni reportażu

21.05.2025 14:43
20 maja 90 lat skończyła Hanna Krall, pisarka i dziennikarka żydowskiego pochodzenia, nazywana „kronikarką losów polskich Żydów”. Mistrzyni reportażu. Jedna z ikon polskiej szkoły tego gatunku. Światowy rozgłos i miejsce w kanonie literatury zapewniła Hannie Krall wydana w 1977 roku książka „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Jest to opowieść o powstaniu w getcie warszawskim inspirowana rozmową z jednym z jego przywódców - Markiem Edelmanem (zm. 2009).
Audio
  • 90 lat kończy Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, mistrzyni reportażu. Materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Hanna Krall kończy 90 lat
Hanna Krall kończy 90 latMarcin Obara/PAP

Hanna Krall urodziła się w Warszawie w 1935 roku (podawany jest również rok 1937). Podczas wojny jej ojciec oraz większość najbliższej rodziny zginęli w obozie na Majdanku. Ona sama, uratowana z transportu do getta, przeżyła dzięki pomocy Polaków. Do jej ocalenia - jak wyliczyła - przyczyniło się około 50 osób.

Holokaust i powojenne losy Żydów polskich stały się centralnym tematem twórczości Hanny Krall. Jemu poświęciła między innymi powieść „Sublokatorka”, która ukazała się w 1985 roku, oraz późniejsze książki: „Hipnoza”, „Dowody na istnienie” i „Wyjątkowo długa linia".

Pisarka podejmuje także temat skomplikowanych losów Polaków uwikłanych w politykę i historię, wpływu przeszłości na osobowość człowieka i tajników ludzkiej pamięci. W powieści „Okna” przenosi czytelnika w czasy stanu wojennego i procesu o zabójstwo Grzegorza Przemyka.

Hanna Krall jest nazywana damą polskiego reportażu. Wydany w 1972 roku zbiór „Na wschód od Arbatu”, będący zarazem jej debiutem książkowym, to owoc pobytu pisarki w Związku Radzieckim, gdzie w latach 60. była korespondentką „Polityki”. Później ukazały się także: „Syberia. Kraj ogromnych możliwości”, „Dojrzałość dostępna dla wszystkich” i „Sześć odcieni bieli”, poświęcony tematom polskim - przemianom społeczno-kulturalnym w latach 70.

Pod koniec lat 80. i w latach 90. wyszły drukiem kolejne zbiory reportaży, między innymi "Trudności ze wstawaniem", "Taniec na cudzym weselu”, a po 2000 roku - "To ty jesteś Daniel" i "Król Kier znów na wylocie".

Książki Hanny Krall ukazały się w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Izraelu, Holandii, Finlandii, Szwecji, Rumunii, na Węgrzech i we Włoszech.

Pisarka jest laureatką wielu prestiżowych wyróżnień. Otrzymała między innymi Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Hanna Krall została wyróżniona także między innymi Nagrodą Polskiego PEN Clubu, Nagrodą Wielką Fundacji Kultury, Laurem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Orderem Ecce Homo. W 2004 odznaczono ją Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Dziesięć lat później, za całokształt twórczości, otrzymała Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima.


IAR/ho

Polska ratuje ukraińskie zabytki - zapewnia ministra kultury w Brukseli

13.05.2025 11:03
Polska ratuje ukraińskie zabytki i chroni ukraińskie dziedzictwo niszczone oraz grabione przed rosyjskim reżim. Minister kultury Hanna Wróblewska powiedziała w Brukseli, że to jeden z tematów rozmów podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Czechy: polska literatura na festiwalu Świat Książki

15.05.2025 14:20
To jedno z największych wydarzeń literackich w Europie Środkowej, czego potwierdzeniem ma być obecność polskiej noblistki. Olga Tokarczuk spotka się z czytelnikami na rozpoczynającym się właśnie w Pradze festiwalu Świat Książki.

Rok Boznańskiej nad Sekwaną. Polskie malarstwo znów w centrum uwagi

19.05.2025 16:57
Olga Boznańska powraca do Paryża – i to w wielkim stylu. Trzy obrazy jednej z najważniejszych polskich malarek, niegdyś zakupione przez państwo francuskie, po latach milczenia znów można podziwiać w prestiżowym Muzeum d'Orsay. - Rok Boznańskiej mamy także nad Sekwaną - mówi Joanna Wajda, dyrektorka Instytutu Polskiego w Paryżu.