Redakcja Polska

Hakerzy z Grupy Anonymous wzięli na cel Rosję. Cyberwojna Anonymous z Putinem

05.03.2022 15:54
Wojna pomiędzy Ukrainą a Rosją trwa na kilku frontach, także w przestrzeni cyfrowej. I tam Ukraina może liczyć na pomóc sojuszników.
Audio
  • Andrzej Kozłowski o zaangażowaniu grupy Anonymous w ataki w Rosję [POSŁUCHAJ]
Grupa Anonymous ostrzega Putina
Grupa Anonymous ostrzega Putina Telmo Pina e Moura/CC BY-SA 2.0/Flickr

Strony internetowe rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS i innych mediów padły w poniedziałek ofiarą hakerów, którzy podmienili ich zawartość z apelem o powstrzymanie Władimira Putina i zarządzonej przez niego inwazji na Ukrainę.

"Putin zmusza nas do kłamstwa i stwarza zagrożenie dla nas wszystkich... To nie nasza wojna, powstrzymajmy go!" - głosi apel zamieszczony przez hakerów na witrynie internetowej TASS-u, przytaczany w całości przez agencję Reutera. "Wzywamy was: powstrzymajcie to szaleństwo, nie posyłajcie swoich synów i mężów na pewną śmierć" - napisali autorzy antywojennej wiadomości.

W poniedziałek podobne cyberataki dotknęły również innych rosyjskich mediów, m.in. gazety "Izwiestia" oraz stacji telewizyjnej RBK. Na strony internetowe przeprowadzano także zmasowane ataki typu DDoS (ang. Distributed Denial of Service).

W poniedziałek rano doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko przekazał, że ukraińskim hakerom z grupy Cyborgs-Spam of Ukraine udało się włamać na stronę internetową Kremla i upublicznić bazę danych telefonicznych urzędników.

W dniu inwazji Rosji na Ukrainę, w czwartek 24 lutego, kolektyw hakerski Anonymous zamieścił na Twitterze oświadczenie o wypowiedzeniu agresorowi "cyberwojny". Od tamtego momentu dzięki działaniom anonimowych hakerów dostęp do wielu rosyjskich stron internetowych jest niemożliwy. Autorom cyberataków udało się także zagłuszyć program rosyjskiej telewizji publicznej przekazem z Ukrainy oraz ukraińskimi piosenkami.

Cyberwojna Anonymous z Rosją nabiera tempa. W kilka dni od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę hakerom udało się przeprowadzić wiele głośnych akcji, a teraz konta powiązane z kolektywem publikują specjalne nagrania, w których bezpośrednio zwracają się do Putina.

"Wiadomość do Władimira Putina: Niedługo poczujesz gniew wielu hakerów na całym świecie" - napisali w poniedziałek wieczorem na Twitterze hakerzy z grupy Anonymous.

"Putler nadszedł twój czas. Światła, kamera, akcja!" - napisała grupa.

W sobotę hakerzy z Grupy Anonymous zablokowali dostęp do strony internetowej FSB.

Wcześniej  Anonymous napisali na Twitterze, że "mają informacje o ataku terrorystycznym przeprowadzonym przez Władimira Putina, który wykorzystuje siły zbrojne do terroryzowania niewinnej ludności cywilnej suwerennego państwa".


PAP/PP

W Ukrainie najbardziej potrzebne są leki i żywność

05.03.2022 13:01
W Mariupolu Rosjanie złamali zawieszenie broni. Tym samym uniemożliwili tworzenie korytarza humanitarnego.

Szef MSZ: Polska będzie się domagać ścigania zbrodni wojennych popełnionych w Ukrainie

05.03.2022 15:14
Minister spraw zagranicznych zapowiedział, że Polska będzie domagała się ścigania zbrodni wojennych, popełnionych w Ukrainie. Zbigniew Rau spotkał się z szefem amerykańskiej dyplomacji.

Recep Erdogan: będziemy dalej wspierali wysiłki w celu zakończenia konfiktu Rosji z Ukrainą

05.03.2022 17:52
Turcja jest państwem członkowskim NATO i ma granicę morską zarówno z Ukrainą, jak i z Rosją