Redakcja Polska

Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Można go słuchać wszędzie

11.04.2022 13:00
Choć ma wielu konkurentów, wciąż dociera do najodleglejszych zakątków globu. Można go słuchać w domu, w samochodzie, w terenie, niemal wszędzie - zwłaszcza, gdy dostęp do niego umożliwiają telefony komórkowe.
Audio
  • Historia polskiej radiofonii - cz. 2 rozmowy z Zasławem Adamaszkiem z Narodowego Muzeum Techniki [posłuchaj]
  • Historia polskiej radiofonii - cz. 1 rozmowy z Zasławem Adamaszkiem z Narodowego Muzeum Techniki [posłuchaj]
  • Dzień Radia w Polsce - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneWojciech Kusiński/PR

W lutym obchodzony jest Światowy Dzień Radia, a dziś - polski odpowiednik tego święta. Data nie jest przypadkowa. To właśnie 11 kwietnia w 1923 roku Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument, w którym zawarło swoje opinie na temat wytycznych do ustawy radiotelegraficznej. Był to ważny krok na drodze rozwoju polskiej radiofonii.

Na pierwszą próbną audycję radiową trzeba było poczekać jeszcze dwa lata. Datę jej nadania ze stacji przedsiębiorstwa Polskie Towarzystwo Radiotechniczne w Warszawie - 1 lutego 1925 roku - uznaje się za początek polskiej radiofonii.

W 1927 roku Polskie Radio rozpoczęło międzynarodową wymianę programów. Wielkim wydarzeniem okresu międzywojennego były transmisje Konkursów Chopinowskich. Możliwe stały się też bezpośrednie transmisje z zawodów sportowych.

We wrześniu 1939 roku dzięki Polskiemu Radiu ludność stolicy dowiadywała się o sytuacji w mieście i o postępach w walkach. Kiedy w pierwszych dniach wojny Niemcy zniszczyli radiostację w Raszynie, jej funkcję przejęła Warszawa II, która nadawała między innymi słynne przemówienia prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego, który informował o stanie miasta, dodawał otuchy i mobilizował do walki. Radio zamilkło 23 września 1939 roku po zrzuceniu niemieckich bomb na elektrownię na Powiślu.

Obecnie Polskie Radio towarzyszy słuchaczom za pośrednictwem czterech ogólnopolskich programów - Pierwszego, Drugiego, Trzeciego i Polskiego Radia 24, które są dostępne na falach FM, w systemie DAB+ oraz w Internecie. W ofercie są też Polskie Radio dla Zagranicy, a także Czwórka, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Dostępny jest także portal informacyjny Polskieradio24.pl, a na stronie Polskieradio.pl, oprócz informacji z anten i podcastów, publikowane są serwisy specjalne, poświęcone wybitnym postaciom i przełomowym wydarzeniom najnowszej historii.

O historię polskiej radiofonii Ewa Plisiecka zapytała Zasława Adamaszka z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Wielcy Nieobecni. Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie

10.04.2022 08:00
Jedną z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej był Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie, członek Rady Narodowej RP, od 2009 roku honorowy harcmistrza Rzeczypospolitej.

"Dziecięca zbroja Zygmunta Augusta" w Muzeum Narodowym w Wilnie

10.04.2022 10:32
W Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie otwarta została międzynarodowa ekspozycja jednego arcydzieła "Dziecięca zbroja Zygmunta Augusta" pod patronatem ministrów kultury Litwy i Polski, Simonasa Kairysa i Piotra Glińskiego.

W przemyśle kosmicznym działa kilkaset polskich firm. Obsłużyły już ponad 80 misji

10.04.2022 18:54
- Chcemy zwiększyć szanse polskich firm w pozyskiwaniu pieniędzy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pomoże im to awansować w łańcuchu kosmicznych dostaw i dostarczać na potrzeby misji nie tylko pojedyncze komponenty, ale całe systemy - powiedział prezes POLSA prof. dr hab. Grzegorz Wrochna.