Redakcja Polska

Singiel „Żurba”. Muzyczny protest przeciw wojnie na Ukrainie

07.06.2022 14:15
Zespół Wernyhora z Sanoka nagrał singla pt. „Żurba”, co po ukraińsku znaczy smutek. To wyraz sprzeciwu przeciw wojnie i przejaw wsparcia dla Ukraińców.
Audio
  • Rozmowa z wokalistką zespołu Wernyhora Darią Kosiek [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: materiały prasowe

Pieśń, pochodząca z zatytułowanego  „Podole” 47. tomu „Dzieł wszystkich Oskara Kolberga”, wydała się członkom zespołu najwłaściwszym muzycznym komentarzem do trwającej w Ukrainie wojny. Choć zanotowana w XIX wieku, to jej wojenne przesłanie wciąż niestety okazuje się być aktualne.

„Żurba” znaczy tyle, co smutek. Pieśń opowiada o młodym żołnierzu, który szykuje się na wojnę. Chłopak jest świadomy tego, co go może spotkać, nie boi się mimo wszystko podjąć wyzwania.

Pieśń „Żurba” znajdzie się na płycie „Toloka”, inspirowanej muzyką bojkowską. Agencja Muzyczna Polskiego Radia planuje wydać ją z początkiem lata.

Wokalistka zespołu Wernyhora Daria Kosiek jest Ukrainką. W rozmowie z Ewą Plisiecką mówi o tym, jak się czuła, nagrywając piosenkę w czasie wojny ze świadomością, że na Ukrainie są jej najbliżsi.

 

"Polska stała się najbliższym przyjacielem Ukrainy". Olena Zełenska dziękuje Polakom

22.05.2022 13:48
Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska opublikowała w niedzielę klip zatytułowany "Wrócę", w którym ukraińscy uchodźcy w Polsce zapowiadają, że po wojnie powrócą do swojego kraju. "Wrócimy, bo nie ma nic lepszego niż dom. I zdecydowanie zaprosimy Polaków, by im podziękować" - napisała.

Ukraińskie dzieci z domów dziecka uczą się żyć w Polsce, ale tęsknią za domem

05.06.2022 10:41
Dzieci z pieczy zastępczej, które przyjechały do Polski z Ukrainy przeżyły traumę i teraz najważniejsze jest odbudowanie w nich poczucia bezpieczeństwa - powiedziała Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. - Dzieci bardzo tęsknią za domem. Chcą wracać, wszyscy - dodała.

Naukowcy zbadali płyty Polskiego Radia z 1939 roku

05.06.2022 12:35
Badacze z sieci European Research Infrastructure for Heritage Science przeprowadzili badania płyt z 1939 roku w Archiwum Polskiego Radia w Warszawie. - Mieliśmy stwierdzić, czy konserwatorzy i osoby, które zajmują się odczytem płyt, mogą dalej z nimi bezpiecznie pracować - mówi dr hab. Tomasz Sawoszczuk.