Redakcja Polska

Retrospektywna wystawa prac Wojciecha Siudmaka w Gliwicach

09.07.2022 17:33
Wernisaż retrospektywnej wystawy prac Wojciecha Siudmaka pt. „Uniwersum” odbył się w Willi Caro Muzeum w Gliwicach. Obrazy, rysunki i rzeźby znanego malarza można oglądać do 10 października.
Fragment obrazu Wojciecha Siudmaka Armada secret
Fragment obrazu Wojciecha Siudmaka "Armada secret"materiały prasowe

"Chciałbym, aby ten zarysowany przeze mnie świat był moim osobistym prezentem dla miłośników literatury fantastycznej, dla ich dzieci i wnuków, i wszystkich przyszłych czytelników. To właśnie im tak bardzo potrzebna jest wyobraźnia, otwarty szeroki horyzont i dalekie spojrzenie w przyszłość" – powiedział Wojciech Siudmak.

"Przygotowaną przez Muzeum w Gliwicach ekspozycją inaugurujemy rozpoczynający się w 2022 roku cykl retrospektywnych wystaw malarstwa, rysunków i rzeźby Wojciecha Siudmaka, który 10 października, a więc dokładnie w dniu finisażu naszej wystawy, będzie z nami i zaproszonymi gośćmi obchodził swoje 80. urodziny" – zapowiedział dyrektor Muzeum w Gliwicach Grzegorz Krawczyk.

Po Gliwicach prace Siudmaka zobaczy publiczność Gdańska, Warszawy i Krakowa, gdzie będą one eksponowane na Wawelu.

"Artysta przez wiele lat współpracował z jednym z największych francuskich wydawnictw science fiction, interpretując w swobodny sposób prozę Franka Herberta, Philipa K. Dicka i innych wybitnych pisarzy. Jego prace znane były wówczas w Polsce z nieostrych reprodukcji na papierze złej jakości, ale wystarczyło to, by stał się ulubionym twórcą pokolenia "Fantastyki" i na trwałe zapisał się w imaginarium fanów S.F." – wskazuje kuratorka ekspozycji Dorota Pieńkos.

Wojciech Siudmak urodził się w 1942 r. w Wieluniu. Studiował na ASP w Warszawie oraz w Ecole des Beux-Arts w Paryżu. Od prawie 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, choć sam nigdy nie odczuwał potrzeby przynależności do jakiejkolwiek formacji czy nurtu.

Jego obrazy znalazły się na plakatach trzech kolejnych edycji Festiwalu Filmowego w Cannes (1975, 1976, 1977), co było unikalnym zdarzeniem w historii festiwalu. Słynne wydawnictwo Pocket przez ponad 35 lat umieszczało jego obrazy na okładkach kolekcji science fiction, a wystawa jego prac na wieży Eiffla w Paryżu witała oficjalnie trzecie tysiąclecie.

Polskie wydawnictwo Rebis wydało liczącą 23 tomy kolekcję "Diuna" Franka Herberta z jego ilustracjami. W tym samym wydawnictwie ukazał się także "Don Quijote" Cervantesa z ilustracjami Siudmaka, oraz kilka bibliofilskich albumów jego prac.

W ciągu ostatnich 20 lat powstało: ponad 200 rysunków z cyklu "Diuna", ponad 150 rysunków do dzieł Philipa K.Dicka, ponad 40 rysunków do "Don Quijote" Cervantesa, ponad 35 rysunków do nokturnów Chopina.

Wojciech Siudmak jest autorem pomnika "Wieczna Miłość" w Wieluniu, upamiętniającego wybuch II wojny światowej. W przygotowaniu jest dalsza część budowy Memoriału Wieluńskiego oraz pomnika ofiar wojny w Sieradzu. Jest też inicjatorem i organizatorem inicjatywy Projekt Pokoju, który nagradza wybitne osobistości zasłużone dla światowej idei pokoju.

Jego twórczość fascynuje kolejne pokolenia, a wśród fanów są wybitni reżyserzy: m.in. Denis Villeneuve (reżyser filmu "Diuna" z 2021 r.), George Lucas, Federico Fellini i Jean-Jacques Annaud.


PAP/ho


Zobacz więcej na temat: Francja malarstwo Paryż

19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera od 27 sierpnia

04.07.2022 17:20
Zarówno wielkie, jak i kameralne spotkania z żydowską kulturą, sztuką, tradycją w interpretacji polskich i międzynarodowych artystów - tak zapowiada się 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który rozpocznie się 27 sierpnia.

Powstała polsko-włoska książka o Karolinie Lanckorońskiej, wybitnej Polce

06.07.2022 13:35
W Instytucie Polskim w Rzymie zaprezentowano niedawno książkę po polsku i po włosku "Karolina Lanckorońska w służbie nauki i Polski”. Profesor Lanckorońska była wybitnym historykiem sztuki i jedną z najważniejszych postaci włoskiej Polonii.

Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" wręczone

07.07.2022 14:42
Podczas gali w Warszawie po raz 47. odebrali je wybitni twórcy ludowi z różnych regionów Polski, zespoły, a także instytucje i organizacje zasłużone w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej.