Redakcja Polska

„Szklane ptaki” – opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

09.08.2022 14:30
Zbeletryzowana biografia pokazuje codzienność poety w okupowanej Warszawie i jego relacje z kobietami jego życia – matką Stefanią i żoną Barbarą.
Audio
  • Rozmowa z Katarzyną Zyskowską, autorką książki "Szklane ptaki" [posłuchaj]
Katarzyna Zyskowska w studiu PRdZ
Katarzyna Zyskowska w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Krzysztof Kami Baczyński zginął 4 sierpnia 1944 roku, w czwartym dniu Powstania Warszawskiego od kuli niemieckiego snajpera. Poeta, żołnierz Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów należał do tragicznego pokolenia "Kolumbów", pierwszego urodzonego w odrodzonej Polsce. W dniu śmierci miał 23 lata.

W książce „Szklane ptaki” Katarzyna Zyskowska przypomina tragiczną historię jednego z najzdolniejszych i najbardziej utalentowanych pisarzy czasów wojny, wrażliwego i  delikatnego, a jednocześnie bardzo dojrzałego poety, który zginął pozostawiając po sobie niezwykłą spuściznę literacką. Wśród 500 wierszy są i miłosne liryki, i wstrząsające świadectwa czasów wojny.

- Chciałam pokazać Krzysztofa jak najgłębiej, przez pryzmat tego, czego się o nim dowiedziałam podczas pracy nad książką – mówi autorka biografii. – Był uduchowionym poetą, ale też człowiekiem z niezwykłym poczuciem humoru – dodaje Katarzyna Zyskowska w rozmowie z Ewą Plisiecką.  

 

Instytut Polonika wydał książkę dla dzieci o wspólnej historii Polski i Łotwy

24.06.2022 17:00
Publikacja na temat dziedzictwa Inflant Polskich "Inflancki konik, czyli podróż z panem Gustawem" to podróż śladami wybitnego etnografa, historyka i krajoznawcy Łatgalii Gustawa Manteuffla.

„Artyści’44” – nowa książka o Powstaniu Warszawskim

30.07.2022 16:37
Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Stefan Kisielewski, Danuta Szaflarska, Mieczysław Fogg lub Władysław Szpilman – tych artystów łączył udział w Powstaniu.

Krzysztof Kamil Baczyński wciąż jest inspiracją dla współczesnych

04.08.2022 12:21
Poeta, żołnierz batalionu „Parasol” Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów zginął 78 lat temu, 4 sierpnia 1944 roku, w czwartym dniu Powstania Warszawskiego od kuli niemieckiego snajpera.