Redakcja Polska

47. festiwal filmowy w Gdyni. Złote Lwy rozdane. Znamy wszystkich laureatów

18.09.2022 08:00
Złote Lwy za najlepszy film - "The Silent Twins" - trafiły do reżyser Agnieszki Smoczyńskiej oraz producentek Klaudii Śmiei-Rostworowskiej i Ewy Puszczyńskiej. Z kolei Srebrne Lwy za film "Filip" otrzymali reżyser Michał Kwieciński oraz producentka Krystyna Świeca. O najważniejszą nagrodę 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni rywalizowało w tym roku 20 produkcji.
Laureaci nagród na gali zakończenia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Laureaci nagród na gali zakończenia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w GdyniPAP/Adam Warżawa

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych dobiegł końca. Uroczysta gala zamknięcia odbyła się w sobotę 17 września.

W tym roku w konkursie głównym znalazło się aż 20 produkcji, choć regulamin przewiduje jedynie 16. Jury wybierało spośród następujących tytułów: "Apokawixa", "Brigitte Bardot cudowna", "Broad Peak", "Chleb i sól", "Cicha ziemia", "Filip", "Głupcy", "Iluzja", "Infinite Storm", "IO", "Johnny", "Kobieta na dachu", "Orlęta. Grodno '39", "Orzeł. Ostatni patrol", "Strzępy", "Śubuk", "Tata", "The Silent Twins", "Wesele", "Zadra".

47. festiwal filmowy w Gdyni. Lista laureatów

Nagrodę 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii scenografia otrzymała Jagna Dobesz za film "The Silent Twins". W kategorii "charakteryzacja" zwyciężył Dariusz Krysiak, który pracował przy filmach "Filip" oraz "Orzeł. Ostatni patrol". Nagrodę za kostiumy otrzymała Magdalena Rutkiewicz-Luterek za film "Wesele". Nagrodę w kategorii "dźwięk" jury przyznało Radosławowi Ochnio i Michałowi Fojcikowi za film "Orzeł. Ostatni patrol".

Z kolei nagrodę "Złotego Pazura" 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za odwagę formy i treści w kategorii "Inne spojrzenie" otrzymali reżyser filmu "Apokawixa" Xawery Żuławski oraz producenci obrazu - Anna Waśniewska-Gill i Krzysztof Terej. Nagrodę za montaż filmu "Orzeł. Ostatni patrol" przyznano Bartłomiejowi Piaskowi oraz Piotrowi Wójcikowi, a nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Iluzja" przyznano Małgorzacie Hajewskiej-Krzysztofik.

Nagrodę w kategorii muzyka otrzymali Marcin Macuk oraz Zuzanna Wrońska za ścieżkę dźwiękową do filmu "The Silent Twins". Za zdjęcia do filmu "Filip" wyróżniony został Michał Sobociński. Z kolei nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską w filmie "Strzępy" przyznano Grzegorzowi Przybyłowi.

W kategorii scenariusz nagrodę otrzymali Jacek Luziński oraz Szymon Augustyński za scenariusz do filmu "Śubuk". W kategorii reżyseria zwyciężył Jacek Bławut za reżyserię filmu "Orzeł. Ostatni Patrol".

Nagrodę za główną rolę kobiecą w filmie "Kobieta na dachu" przyznano Dorocie Pomykale.

Z kolei za główną rolę męską wyróżniono Piotra Trojana za grę aktorską w filmie "Johnny".

"Złote lwy" za najlepszy film - "The Silent Twins" - trafiły do reżyser Agnieszki Smoczyńskiej oraz producentek filmu Klaudii Śmiei-Rostworowskiej i Ewy Puszczyńskiej. Nagrodę "Srebrne Lwy" za film "Filip" otrzymali reżyser Michał Kwieciński oraz producentka Krystyna Świeca.

IAR/ho

Trwa 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

13.09.2022 12:50
W poniedziałek oficjalnie rozpoczął się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a na uroczystość przybyli reżyserzy, aktorzy, scenografowie i ludzie, którzy tworzą polskie kino. Do walki o nagrodę w konkursie głównym stanęło w tym roku aż 20 produkcji.

Polska przekaże Rosji kolejne wnioski ws. zrabowanych dzieł kultury. Rusza kampania "Puste ramy"

14.09.2022 13:55
- Polska przekaże Rosji kolejnych siedem wniosków restytucyjnych dot. dzieł sztuki wywiezionych do ZSRR w czasie II wojny światowej - poinformował wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Zapewnił, że Polska nigdy nie przestanie poszukiwać i odzyskiwać zagrabionych w czasie wojny dóbr kultury.

Rusza 65. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

16.09.2022 13:00
"Połączenia" to hasło 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej. To  największy w Polsce i jeden z ważniejszych na świecie festiwali o randze międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej.