Redakcja Polska

Trwa 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

13.09.2022 12:50
W poniedziałek oficjalnie rozpoczął się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uroczysta gala odbyła się w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a na uroczystość przybyli reżyserzy, aktorzy, scenografowie i ludzie, którzy tworzą polskie kino. Do walki o nagrodę w konkursie głównym stanęło w tym roku aż 20 produkcji.
Audio
  • Trwa 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Uczestnicy uroczystego otwarcia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, 12 września 2022 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni
Uczestnicy uroczystego otwarcia 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, 12 września 2022 roku w Teatrze Muzycznym w GdyniPAP/Adam Warżawa

Filmowców powitał dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć, który podkreślał, że tegoroczne święto polskiego kina będzie wyjątkowe, ponieważ zdecydowano o zwiększeniu tradycyjnej liczby filmów w konkursie głównym z 16 do 20. Pochwalił również twórców i producentów, którzy - jak powiedział - zrobili mnóstwo dobrych filmów.

Leszek Kopeć podkreślał, że tegoroczny Festiwal to też okazja do pokazania solidarności z walczącymi z Rosjanami Ukraińcami. W filmach nie brakuje wątków ukraińskich, które zostaną wyświetlone m. in. w sekcji Polonica. Pojawi się również film Olega Sencowa. "Pokazujemy, że mimo tych strasznych wydarzeń współpraca kulturalna nie degraduje się - a przeciwni - rozwija się" - podkreślił Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Festiwal oficjalnie otworzył prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który powiedział, że dzięki niemu miasto zostało przyjęte przez UNESCO do sieci miast kreatywnych, jako miasto filmu. W gronie tym znalazło się m. in. francuskie Cannes

Jako film otwarcia pokazano obraz "Orzeł. Ostatni patrol" w reżyserii Jacka Bławuta.

Festiwal potrwa do soboty, wtedy poznamy zdobywców najważniejszych filmowych nagród w Polsce.


IAR/PP

Zobacz więcej na temat: Gdynia

Już niedługo premiera filmu dokumentalnego "Chopin. Nie boję się ciemności"

12.09.2022 11:34
Obraz Joanny Kaczmarek to polsko-koreański dokument o trzech pianistach przygotowujących koncerty w miejscach związanych z niewyobrażalnymi konfliktami ludzkości.

"Chicago Tribune" opublikowało dodatek o historii Polski z tekstami m.in. premiera, ministra kultury i szefa IPN

12.09.2022 15:38
W niedzielnym, ukazującym się w niemal milionowym nakładzie, wydaniu "Chicago Tribune" ukazał się dodatek o historii Polski podczas II wojny światowej. Musimy pamiętać o wojnie, by nie popełniać tych samych błędów - podkreśla w nim premier Mateusz Morawiecki. Wicepremier prof. Piotr Gliński pisze o zagrabionych Polsce dziełach kultury i wysiłkach w ich odzyskiwaniu. Prezes IPN dr Karol Nawrocki o tym, że wypłacenie przez Niemcy reparacji to szansa na pełne polsko-niemieckie pojednanie.

Rozpoczęły się 30. Europejskie Dni Dziedzictwa

13.09.2022 12:41
W dwa kolejne weekendy września zaplanowano ponad 2000 wydarzeń związanych z naszym dziedzictwem narodowym w blisko 500 miejscowościach w całej Polsce. Hasło tegorocznej edycji: „Połączeni dziedzictwem”.