Redakcja Polska

Rusza 65. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

16.09.2022 13:00
"Połączenia" to hasło 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej. To  największy w Polsce i jeden z ważniejszych na świecie festiwali o randze międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej.
Audio
  • Rusza festiwal "Warszawska Jesień" - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Dyrektor festiwalu Warszawska Jesień Jerzy Kornowicz
Dyrektor festiwalu "Warszawska Jesień" Jerzy KornowiczFoto: Tomasz Gzell/PAP

Festiwal to w sumie ponad sto wydarzeń: nurtu głównego, Warszawskiej Jesieni Klubowo i Małej Warszawskiej Jesieni z koncertami, instalacjami, spotkaniami z kompozytorami i warsztatami kompozytorskimi. Jak mówi dyrektor festiwalu Jerzy Kornowicz, interpretując festiwalowe hasło: łączmy się w nowej muzyce i dzięki niej. W sumie na publiczność czeka 36 wydarzeń muzycznych, 26 prawykonań, 18 utworów zamówionych przez Festiwal oraz inne instytucje polskie i zagraniczne. W programie dzieła 67 kompozytorek i kompozytorów, w tym 28 polskich lub mających związki z Polską.

Przez kilkadziesiąt lat Warszawska Jesień była jedynym festiwalem muzyki współczesnej w środkowej i wschodniej części Europy. Festiwal odbywa się od 1956 roku, od 1958 corocznie, zawsze w drugiej połowie września i trwa 9 dni.  Podczas koncertu inaugurującego - niezwykłe wydarzenie: wykonanie monumentalnego utworu, jednego z arcydzieł muzyki XX wieku - cyklu „Przestrzeni akustycznych” Gerarda Griseya. To pierwsze wykonanie w Polsce całego cyklu. Sam cykl to bez wątpienia jedno z arcydzieł muzyki XX wieku i prawdziwe laboratorium technik nowego kierunku - podkreśla muzykolog Jan Topolski, autor książki „Widma i czasy. Muzyka Gerarda Griseya”. Na inauguracji wystąpią orkiestry Sinfonia Varsovia i Orkiestra Muzyki Nowej.

Na tegorocznym festiwalu nie mogło zabraknąć ukraińskich akcentów. - Jesteśmy z Ukrainą i jej artystami. Prezentujemy muzykę nieobojętną na zmagania z przynoszonymi zarówno przez wielkie procesy, jak i przez codzienność trudami życia i samotnością – mówi dyrektor festiwalu Jerzy Kornowicz. Uczestnicy festiwalu usłyszą, między innymi, utwory ukraińskich kompozytorów m.in. Katariny Gryvul, Anny Korsun, Lubawy Sydorenko, Bohdana Sehina, Bohdany Frolyak i Ally Zagaykevych.

Jak zauważył Jerzy Kornowicz festiwal odchodzi od streamingów. - Liczymy na spotkania na żywo, w połączeniach jak najbardziej bezpośrednich – mówi dyrektor Warszawskiej Jesieni.

Tegoroczna edycja jest poświęcona pamięci zmarłego 22 lipca tego roku Olgierda Pisarenki, który współtworzył festiwal przez dwadzieścia lat zarówno jako członek komisji programowej, jak i – przez osiem lat – jako jej przewodniczący.

Warszawska Jesień potrwa do 24 września. Polskie Radio jest partnerem medialnym festiwalu, a Program Drugi jego współorganizatorem.

IAR/ep

W Warszawie rozpoczął się XXII Festiwal Sinfonia Varsovia

08.06.2022 20:06
Większość koncertów tegorocznej edycji skupiona będzie wokół dwóch weekendów narodowych: weekendu norweskiego oraz weekendu ukraińskiego.

W Krakowie rozpoczął się IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód”

29.08.2022 10:00
15 teatrów z Ukrainy, a także Polski i Węgier prezentuje swoje spektakle podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód”, który będzie trwał od niedzieli do 5 września w Krakowie. Tegoroczne motto festiwalu brzmi: „Zdejmując maski”.

"Chopin i jego Europa". Bruce Liu i Royal Philharmonic Orchestra na finał festiwalu

31.08.2022 13:00
Festiwal "Chopin i jego Europa" zakończy się mocnym akcentem. W programie koncertu Royal Philharmonic Orchestra z Londynu pod dyrekcją Vasilya Petrenki znalazły się: Paria – Uwertura do opery S. Moniuszki, II Symfonia D-dur J. Sibeliusa oraz Koncert fortepianowy f-moll F. Chopina. Solistą w tym ostatnim utworze będzie Bruce Liu, zwycięzca ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Transmisja na antenie Programu 2.

W Warszawie rozpoczynają się 8. Dni Muzyki Ukraińskiej

04.09.2022 13:00
Trzy koncerty z muzyką ukraińskich twórców w Warszawie - to czeka na publiczność 8. Dni Muzyki Ukraińskiej. Festiwal rozpocznie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego.