Redakcja Polska

Fundacja wspierająca kulturę rosyjską, mimo sprzeciwu artystów z Ukrainy, organizuje w Polsce festiwal filmów ukraińskich

10.03.2023 12:28
Przegląd kina ukraińskiego „My z Wami, wy z nami”, pokazywany w kilku polskich miastach, organizowany przez Fundację „Wspieram”, spotyka się z ostrym  sprzeciwem ze strony społeczności ukraińskiej w Polsce oraz ukraińskich dziennikarzy i artystów.  
Audio
  • Przegląd kina ukraińskiego „My z Wami, wy z nami”, pokazywany w kilku polskich miastach, organizowany przez Fundację „Wspieram”, spotyka się z ostrym sprzeciwem ze strony społeczności ukraińskiej w Polsce. Rozmowa z Marianą Kril [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneMr.Music/Shutterstock

Historia festiwalu jak i fundacji, która go organizuje, jest kontrowersyjna. Fundacja "Wspieram" organizowała w ubiegłych latach festiwal filmów rosyjskich "Sputnik nad Polską", promowała też kulturę rosyjską.

W styczniu tego roku fundacja nagle zmieniła nazwę i rozpoczęła promocję kultury ukraińskiej. Jak ustaliła dziennikarka Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy Mariana Kril, ukraińscy artyści są przeciwni organizowaniu przez fundację z taką przeszłością pokazu filmów z Ukrainy. Dodatkowo kilkoro twórców ukraińskich bez ich zgody zostało wpisanych na listę popierającą festiwal a ich filmy – także bez ich zgody – zostały dołączone do festiwalowych pokazów.

Dziennikarka zwróciła uwagę Akademickiemu Centrum Kultury i Mediów UMSC  "Chatka Żaka" w Lublinie, który organizuje przegląd „My z Wami, wy z nami”, na kontrowersje wokół festiwalu.

Instytucja przesłała oświadczenie, w którym pisze między innymi, że chce podkreślić wartość artystyczną projekcji, docenioną na najważniejszych festiwalach filmowych (Cannes, Berlin, Wenecja, Locarno) oraz pokazać ukraińską rzeczywistość oczami ukraińskich filmowców. Jak dodaje „Chatka Żaka”,  festiwal organizowany przez Fundację "Wspieram" otrzymał finansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, instytucji podległej Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zdaniem Mariany Kril świadczy to o braku zrozumienia problemu.

- Fundacja dostała wprawdzie dotację, ale w czasie, gdy toczy się brutalna wojna Rosji przeciwko Ukrainie i gdy jest to tak naprawdę także wojna o kulturę, przetrwanie i język, nie zgadzamy się z tym, by ludzie którzy przez wiele lat promowali rosyjską kulturę i ideę „ruskiego mira”, zajmowali się teraz w Polsce kulturą ukraińską. To fundacja de facto prorosyjska - mówi Mariana Kril.

– To niemoralne i nietyczne, oni latami wspierali rosyjską kulturę i nic złego nie widzieli w rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2014 roku. W dzisiejszych czasach kultura absolutnie nie jest poza polityką – dodaje Mariana Kril w rozmowie z Ewą Plisiecką.

7. Festiwal Filmowy Ukraina! już niebawem w Warszawie

18.10.2022 14:00
Impreza odbędzie się w dniach 21-29.10 w warszawskiej Kinotece oraz online w dniach 01-14.11 na platformie VOD.Warszawa. W ramach festiwalu zostanie pokazanych ponad 50 filmów.

Niemcy: rosyjska artystka związana z Putinem gwiazdą festiwalu dedykowanego więźniom politycznym

17.02.2023 12:44
Budząca wiele kontrowersji rosyjska artystka operowa Anna Netrebko wystąpi podczas majowego festiwalu w Wiesbaden w Niemczech – potwierdził w tym tygodniu Teatr Miasta Wiesbaden. Artystka jest oskarżana o bliskie kontakty z rosyjskim dyktatorem Putinem. Jak podkreśla portal "Hessenschau", wydarzenie poświęcone będzie więźniom politycznym na świecie. Artyści z Ukrainy zbojkotowali wydarzenie.

Zakończył się Festiwal Filmowy Berlinale. Nie zabrakło odniesień do wojny w Ukrainie

27.02.2023 11:22
W trakcie 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie Sean Penn i Aaron Kaufman pokazali m.in. dokument "Superpower" o walce obronnej tego kraju, obecne były także polskie akcenty.