Redakcja Polska

Zakończył się Festiwal Filmowy Berlinale. Nie zabrakło odniesień do wojny w Ukrainie

27.02.2023 11:22
W trakcie 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie Sean Penn i Aaron Kaufman pokazali m.in. dokument "Superpower" o walce obronnej tego kraju, obecne były także polskie akcenty.
Audio
  • Polskie i ukraińskie akcenty podczas tegorocznego Berlinale [posłuchaj]
Zakończył się festiwal filmowy Berlinale
Zakończył się festiwal filmowy BerlinaleEPA/CLEMENS BILAN

Pierwszy polski akcent pojawił się już na otwarcie Berlinale w komedii romantycznej "She Came To Me" Rebekki Miller. U boku Anne Hathaway zagrała tam m.in. polska aktorka Joanna Kulig. Aktorkę można było także zobaczyć w "The Innocents" Anne Fontaine obok Agaty Buzek, Agaty Kuleszy, Elizy Rycembel, Anny Próchniak i Katarzyny Dąbrowskiej. Obraz, który znalazł się w sekcji Berlinale Special, został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami - akcja rozgrywa się pod koniec II wojny światowej w polskim klasztorze, gdzie niemieccy i radzieccy żołnierze dokonywali morderstw i gwałtów na zakonnicach. Natomiast w sekcji Forum światową premierę miał dokument "W Ukrainie" Piotra Pawlusa i Tomasza Wolskiego.

Podczas tegorocznego Berlinae Złotego Niedźwiedzia otrzymał obraz "On the Adamant" w reżyserii Nicolasa Philiberta, Srebrny Niedźwiedź za najlepszą rolę główną trafił do Sofii Otero, która wystąpiła w filmie "20 000 Species of Bees"w reżyserii Estibaliz Urresoli Solaguren. Statuetkę za najlepszą reżyserię otrzymał Philippe Garrel za film "Le grand chariot". Jury doceniło też Angelę Schanelec ("Music"), która zwyciężyła w kategorii "najlepszy scenariusz". Srebrny Niedźwiedź za rolę drugoplanową trafił do Thei Ehre za występ w filmie "Till the End of the Night".
Statuetkę za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymała Helene Louvart za zdjęcia w filmie "Disco Boy".

O polskie i ukraińskie akcenty na festiwalu Agatę Lewandowski, dziennikarkę od lat mieszkającą w Berlinie, zapytała Ewa Plisiecka.

7. Festiwal Filmowy Ukraina! już niebawem w Warszawie

18.10.2022 14:00
Impreza odbędzie się w dniach 21-29.10 w warszawskiej Kinotece oraz online w dniach 01-14.11 na platformie VOD.Warszawa. W ramach festiwalu zostanie pokazanych ponad 50 filmów.

Wiedeń: pokaz dokumentu "Dom z drzazg" w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

24.02.2023 15:00
W przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę Instytut Polski w Wiedniu, wspólnie z Ambasadą RP, Stałymi Przedstawicielstwami RP przy OBWE i Organizacjach Międzynarodowych w Wiedniu, Ambasadami Ukrainy, Niemiec, Szwecji i Danii, zaprosił przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, urzędów, dziennikarzy i środowisk opiniotwórczych na specjalny pokaz filmu "Dom z drzazg". W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 osób.

Koncert polsko-ukraińskiej grupy Dagadana w Berlinie w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

25.02.2023 14:44
W rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę Ambasada RP w Berlinie wspólnie z Instytutem Polskim, Instytutem Pileckiego i ambasadą Ukrainy zorganizowała w stolicy Niemiec koncert charytatywny polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana.