Redakcja Polska

7. Festiwal Filmowy Ukraina! już niebawem w Warszawie

18.10.2022 14:00
Impreza odbędzie się w dniach 21-29.10 w warszawskiej Kinotece oraz online w dniach 01-14.11 na platformie VOD.Warszawa. W ramach festiwalu zostanie pokazanych ponad 50 filmów.
Audio
Rusza festiwal filmowy Ukraina
Rusza festiwal filmowy Ukraina!Foto: materiały prasowe

Na tegoroczny festiwal złożą się sekcje: „Oblicza Ukrainy”, „Kobiece historie”, „Mariupol”, „Sztuka wolności”, oraz konkurs na najlepszy film krótkometrażowy. Festiwal odbywa się również w innych miastach Polski, m.in. Krakowie, Wrocławiu, Żywcu, Poznaniu, Gdańsku, Toruniu, Białymstoku, Gliwicach, Płocku, Gorzowie Wielkopolskim.

Imprezie towarzyszą liczne wydarzenia kulturalne.

- Baliśmy się, że w tym roku nie będziemy mieć filmów, bo filmowcy broniąc Ukrainy zamienili kamerę na broń, działali też w obronie cywilnej i jako wolontariusze, ale udało się. Program jest bardzo bogaty, mamy dokumenty, fabuły, krótki metraż i animacje - zapewnia organizatorka 7. Festiwalu Filmowego Ukraina! Beata Bierońska-Lach. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

 

W Zamościu zakończył się 21. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”

14.06.2022 10:39
Laureaci wielkiego święta radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej to spektakl "Król Edyp" Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza oraz słuchowisko "Edyp w Kolonos" Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca.

Na ekrany polskich kin wszedł film "Orlęta. Grodno 39"

09.09.2022 13:02
Film w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza to dramatyczny obraz wojny z Sowietami widziany oczami dwunastoletniego chłopca, Leona. "Orlęta” to pierwszy film fabularny o inwazji sowieckiej na Polskę.

Już niedługo premiera filmu dokumentalnego "Chopin. Nie boję się ciemności"

12.09.2022 11:34
Obraz Joanny Kaczmarek to polsko-koreański dokument o trzech pianistach przygotowujących koncerty w miejscach związanych z niewyobrażalnymi konfliktami ludzkości.

W Gdyni zakończył się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”

03.10.2022 13:18
Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy tegorocznego festiwalu NNW.