Redakcja Polska

Polska na Biennale Sztuki w Korei Południowej

07.05.2023 11:22
Po raz pierwszy na Biennale Sztuki w południowokoreańskim mieście Gwangju nasz kraj zaprezentował się we własnym pawilonie narodowym, z działaniami angażującymi publiczność w sztukę, a także jej tworzenie.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/Zsolt Czegledi

Polska intensyfikuje współpracę z Koreą Południowa, także w wymiarze kulturalnym. Po raz pierwszy na Biennale Sztuki w południowokoreańskim mieście Gwangju nasz kraj zaprezentował się we własnym pawilonie narodowym, z działaniami angażującymi publiczność w sztukę, a także jej tworzenie.

Polski Pawilon w Gwangju to interdyscyplinarna propozycja wspólnego przeżywania i tworzenia sztuki, a także umiejętności odczytywania kodów kulturowych. Pawilon tworzą bowiem nie tylko polscy artyści. Ważną jego częścią jest dialog z kulturą koreańską, czy kontekst wojny na Ukrainie. 

Prezentacja zatytułowana „Zgromadzenie Postartystyczne” to dzieło tandemu kuratorów Marianny Dobkowskiej z CSW Zamek Ujazdowski i Sebastiana Cichockiego z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

” Nie pokazujemy wystawy, organizujemy zgromadzenie. Pracujemy z grupą osób zajmujących się sztuka, wnikającą w inne dyscypliny” - mówi Cichocki. Marianna Dobkowska dodaje, że zaproszeni artyści konfrontują za pomocą sztuki najbardziej palące problemy współczesności. „To na czym nam zależało, to zaprezentowanie takich praktyk, które wchodzą w dialog z otaczającą rzeczywistością, starają się znaleźć rozwiązanie, alternatywy”.

Polski Pawilon powstał dzięki zaangażowaniu Instytutu Adama Mickiewicza.

IAR/ks

Łazienki Królewskie – miejsce ważne dla kształtowania naszego wizerunku, państwowości i patriotyzmu

03.05.2023 10:30
W Święto Konstytucji 3 Maja warto przypomnieć sobie historię i znaczenie miejsca, tak bardzo kojarzącego się z dziejami Polski.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie po remoncie znów czeka na zwiedzających

05.05.2023 08:43
Po ośmiu miesiącach remontu muzeum ponownie otworzyło się dla turystów z Polski i z zagranicy, a także dla warszawiaków. Zmodernizowana została ekspozycja stała, zwiększono też liczbę oryginalnych pamiątek po kompozytorze.

Podczas mszy koronacyjnej Karola III zabrzmiał utwór brytyjsko-polskiej kompozytorki

06.05.2023 15:39
Roxanna Panufnik została poproszona przez króla Karola III, by napisać "Sanctus". Była jedną z dwanaściorga wybranych do tego kompozytorów.